Olsztyn podsumowuje 2022 rok. Zanotowano 140 proc. wzrost

4 stycznia 2023 10:01
- Zabiegamy o włączenie nowych kierunków do siatki w 2023 roku, w tym również wakacyjnych czarterów. Skupiamy się na rozwoju usług cargo oraz oferty general aviation - przekonuje Wiktor Wójcik, prezes portu Olsztyn-Mazury w Szymanach.
Reklama
W roku 2022 w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury odbyło się 2666 operacji lotniczych w ramach których odprawiono 113222 pasażerów. Jest to 140,9 proc. wzrost w stosunku do ruchu pasażerskiego w 2021 roku, kiedy przez lotnisko w Szymanach podróżowało 46 994 pasażerów. Pomimo dużego wzrostu liczby pasażerów w skali roku, ruch pasażerski udało się odbudować do poziomu 74,8 proc. w stosunku do wyniku z 2019 roku, czyli ostatniego pełnego roku przed pandemią Covid-19 i najlepszego w historii warmińsko-mazurskiego portu pod względem liczby obsłużonych podróżnych.

Najnowsze prognozy branżowe przewidują, że pełna odbudowa ruchu lotniczego na europejskich lotniskach może być możliwa dopiero w 2025 roku. Rok 2022 na lotnisku Olsztyn-Mazury był czasem intensywnego rozwoju sektora usług cargo. W ubiegłym roku odbyło się 31 operacji transportu towarów, w ramach których odprawiono łącznie ponad 70 tys. kg ładunku.

Ważnym krokiem w rozwoju tego rodzaju działalności było nawiązanie współpracy z Welcome Airport Services – liderem branży agentów handlingowych w Polsce. Kompleksowa oferta cargo w Szymanach jest skierowana głównie do regionalnych producentów i eksporterów, zainteresowanych szybkim i bezpiecznych kanałem dystrybucji swoich towarów. Siatka połączeń Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w 2023 roku obejmowała będzie stałe, całoroczne kierunki oraz krajowe trasy sezonowe linii lotniczej Ryanair z/do Wrocławia i Krakowa, które wrócą do rozkładu lotów wiosną tego roku.

- Rok 2022 był dla lotniska Olsztyn-Mazury czasem odbudowy i szukania nowych obszarów rozwoju. Statystyki potwierdzają, że jesteśmy na dobrej drodze ku stuprocentowej odbudowie ruchu pasażerskiego do poziomu z 2019 roku w kolejnych latach pod warunkiem, że ruch ten nie zostanie ponownie zakłócony. Zabiegamy o włączenie nowych kierunków do siatki połączeń warmińsko- mazurskiego lotniska w 2023 roku, w tym również wakacyjnych czarterów. Równolegle skupiamy się na rozwoju usług cargo oraz oferty dla użytkowników sektora General Aviation - mówi Wiktor Wójcik, prezes zarządu Warmia i Mazury Sp. z o.o., zarządzającej Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury w Szymanach.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy