Odliczanie trwa. Boeing ma już tylko dwa B747 do dostarczenia

6 października 2022 08:30
We wtorek (4.10) linia towarowa Atlas Air odebrała drugą z czterech zamówionych dwa lata temu maszyn Boeing 747-8 Freighter. Oznacza to, że Boeing ma już tylko dwie "Królowe Przestworza" do dostarczenia. Tym samym 54-letnia historia programu Boeing 747 powoli dobiega końca.
Reklama
Dwa lata temu linia towarowa Atlas Air dokonała zamówienia czterech samolotów Boeing 747-8 Freighter, czyli w wersji cargo. Tym samym przewoźnik został ostatnim klientem programu Boeing 747. Pierwsza z zamówionych maszyn trafiła w ręce linii Atlas Air w czerwcu br., natomiast druga opuściła linię produkcyjną w Everett w ostatni wtorek (4.10). Oznacza to, że Boeing ma już tylko dwie "Królowe Przestworza" do dostarczenia. Obie zostaną dostarczone do przewoźnika jeszcze w tym roku kalendarzowym. Samolot Boeing 747-8F o znakach rejestracyjnych N861GT wylądował w Miami.

- Jest nam niezmiennie miło, że mogliśmy odebrać kolejną maszynę Boeing 747-8F. Dzięki dostawie zwiększymy nasze możliwości ładunkowe oraz przyspieszymy proces realizacji zamówień klientów - przekazał John Dietrich, CEO linii Atlas Air Worldwide.


Ostatnie zamówienie na "Królowe Przestworza" opiewało na kwotę ponad 1,6 mld dolarów (ok. 7,8 mld złotych) i zbiegło się w czasie z ogłoszeniem zakończenia produkcji słynnych maszyn. Program Boeing 747 przestanie istnieć po 54 latach bogatej historii.

- Samolot Boeing 747 był przełomowym produktem. Pierwsza maszyna opuściła linię produkcyjną w 1969 roku i od tamtego momentu zmieniła świat i krajobraz całego lotnictwa. Żaden z samolotów nie posiadał wówczas takiej specyfikacji jak ten. Do dzisiaj konstrukcja samolotu Boeing 747 wyznacza standard współczesnych konstrukcji, to wzór do naśladowania. I choć sama produkcja dobiega powoli końca, Boeing będzie zabezpieczał technicznie latające egzemplarze przez kolejne dziesiątki lat - zapewnił amerykański producent.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy