Boeing zapłaci 200 mln dolarów odszkodowania inwestorom

27 września 2022 09:00
Boeing zapłaci 200 mln dolarów (ok. 950 mln złotych) w ramach zadośćuczynienia Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Producent nie zakwestionował zarzutów organizacji w zakresie celowego wprowadzenia w błąd inwestorów po katastrofach z udziałem MAX-ów.
Reklama
Boeing zgodził się na zapłatę 200 mln dolarów (ok. 950 mln złotych) odszkodowania w ramach skompensowania szkód wyrządzonych amerykańskim inwestorom. O zadośćuczynienie walczyła Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd, a sam producent nie zakwestionował jej zarzutów. Chodzi o celowe wprowadzenie w błąd inwestorów po katastrofach z udziałem MAX-ów, które w konsekwencji dwóch tragicznych wypadków zostały uziemione na ponad dwadzieścia miesięcy. Wykazano, że Boeing był świadomy wad w oprogramowaniu MAX-ów już po pierwszej katastrofie, lecz mimo to zapewniał opinię publiczną o bezpieczeństwie feralnych maszyn. Producent twierdził nawet, że "samolot ten jest najbezpieczniejszym, jakie widziało niebo". Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd potwierdziła również, że ówczesny CEO Boeinga Dennis Muilenburg zgodził się na zapłatę kolejnego 1 mln dolarów (ok. 4,7 mln złotych) odszkodowania. Po otrzymaniu zadośćuczynienia Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd utworzy fundusz na rzecz poszkodowanych inwestorów.


- W czasach tragedii i cierpienia szczególnie istotnym jest, aby odpowiedzialne spółki przedstawiały pełen obraz sytuacji w szczery i rzetelny sposób. Boeing i Muilenburg zawiedli w tym najprostszym i najłatwiejszym zobowiązaniu wobec opinii publicznej - przekazał Gary Gessler, przewodniczący Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Po ogłoszeniu porozumienia Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd z Boeingiem, amerykański producent przyznał, że od czasu obu tragedii wprowadził fundamentalne zmiany w badaniu bezpieczeństwa swoich produktów, a chęć współpracy z Amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd jest efektem dobrej woli i dążenia Boeinga do rozwiązania wszystkich kwestii prawnych wokół katastrof MAX-ów. Jednocześnie, Boeing nie zakwestionował zarzutów organizacji, ale też ich nie potwierdził.

Pierwsza katastrofa MAX-ów wydarzyła się w Indonezji w październiku 2018 roku z udziałem linii Lion Air. Kolejna miała miejsce zaledwie po pięciu miesiącach - wówczas samolot Boeing 737 MAX 8 linii Ethiopian Airlines rozbił się podczas rejsu do Nairobi. W obu wypadkach życie straciło 346 osób. Boeing zdążył już porozumieć się z większością poszkodowanych rodzin. Część sporów zostanie rozwiązanych dopiero w przyszłym roku, czyli po blisko pięciu latach od tragicznych zdarzeń.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy