TAP Air Portugal na sprzedaż

13 września 2022 11:09
Grupy Lufthansy oraz Air France-KLM mają być głównymi kandydatami do przejęcia TAP Air Portugal.
Reklama
Rząd w Lizbonie chce sprzedać część lub całość narodowych linii lotniczych TAP Air Portugal (TAP) jeszcze w pierwszej połowie 2023 r. Holdingi Lufthansy i Air France-KLM mogą stanąć do drugiej w ostatnim czasie konfrontacji o kontrolę nad kolejną niezależną europejską linią lotniczą. Niedawno te dwie grupy lotnicze zmierzyły się w starciu o przejęcie włoskiej ITA Airways i w tym wyścigu na razie górą są Francuzi i Holendrzy.


Obie grupy są wymieniane też jako faworyci w reprywatyzacji TAP-u. Portal airdatanews.com podaje za portugalskimi mediami, że rząd w Lizbonie zamierza przyspieszyć transakcje sprzedaży przewoźnika i zakończyć cały proces w pierwszej połowie 2023 r. Grupa IAG, właściciel British Airways i Iberii, również wykazała zainteresowanie zakupem TAP-u, ale jej propozycja ma niewielkie szanse powodzenia, bo jednym z warunków kontraktu jest utrzymanie centrum przesiadkowego w Lizbonie, z którą aktywnie rywalizuje Madryt, główna baza Iberii. Portugalski minister infrastruktury Pedro Nuno Santos jeszcze nie zdecydował, jaki procent udziałów TAP-u zostanie udostępniony oferentom. W grę wchodzi od 50 do 100 proc. akcji.

Obecny przetarg to już trzecia prywatyzacja TAP-u. Dwa lata temu z powodu koronakryzysu rząd odkupił resztę udziałów przewoźnika pozostających w rękach prywatnych inwestorów. Założony w 1945 r. TAP (Transportes Aéreos Portugueses) powstał jako spółka państwowa, ale został sprywatyzowana w 1953 r. W 1975 r., po rewolucji goździków, która dała władzę lewicowemu rządowi, TAP został po raz pierwszy znacjonalizowany. Poważny kryzys finansowy, przez który Portugalia przeszła na początku ubiegłej dekady, doprowadził do sprzedaży kilku państwowych spółek, w tym TAP-u, co było warunkiem udzielenia pomocy finansowej przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Unię Europejską. W 2015 r., po długotrwałym postepowaniu, 61 proc. akcji linii lotniczej zostało sprzedane konsorcjum Atlantic Gateway utworzonemu przez przedsiębiorców Davida Neelemana i Humberto Pedrosę. Jednak już w tym samym roku nowy, socjalistyczny rząd postanowił odzyskać kontrolę nad firmą i stopniowo przejmował udziały partnerów prywatnych. Aktualnie TAP, jak wiele mniejszych linii lotniczych boryka się z trudną sytuacja finansową spowodowaną olbrzymią stratą, która w 2021 r. wyniosła 1,6 mld euro.

Fot. Materiału prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy