Aerofłot potwierdził gigantyczne zamówienie

12 września 2022 09:30
Linia Aerofłot potwierdziła złożenie gigantycznego zamówienia na 339 samolotów rosyjskiej produkcji. Pierwsza maszyna trafi do przewoźnika już w przyszłym roku, natomiast ostatnia wzmocni flotę linii Aerofłot w 2030 roku. Stroną porozumienia jest producent United Aircraft Corporation.
Reklama
Producent United Aircraft Corporation jest rosyjską spółką zrzeszającą kluczowych producentów samolotów w tym kraju. Grupa, która ma pod kontrolą m.in. fabryki Irkuta, Iljuszyna, Suchoja i Tupolewa, otrzymała właśnie rekordowe zamówienie od linii Aerofłot. Przewoźnik potwierdził złożenie zamówienia na 339 samolotów rosyjskiej produkcji. Umowa została podpisana 7 września 2022 roku i opiewa na 210 maszyn Irkut MC-21, 89 samolotów Suchoj SuperJet 100 oraz 40 maszyn Tupolew Tu-214. Chęć zakupu tak wielu maszyn linia Aerofłot wyraziła niespełna miesiąc temu. Decyzja zapadła na Kremlu po spotkaniu dyrektora generalnego rosyjskiego przewoźnika z Władimirem Putinem.

- To największe zamówienie lotnicze w naszym kraju w ostatnich latach. W ten sposób uda nam się zrealizować cel, którym jest rezygnacja z zagranicznych samolotów na rzecz tych wyprodukowanych w kraju - przekazał wówczas Siergiej Aleksandrowski, CEO linii Aerofłot.


Linia Aerofłot potwierdziła, że pierwsza zamówiona maszyna opuści linię produkcyjną już w przyszłym roku. Ostatni samolot powinien dotrzeć do przewoźnika przed końcem 2030 roku. Poprzez zamówienie 339 samolotów rodzimej produkcji linia zamierza wesprzeć rosyjską gospodarkę i udowodnić, że można funkcjonować również bez zachodniego wsparcia.

- To kluczowa decyzja w kontekście przyszłości i rozwoju rosyjskiego lotnictwa cywilnego. Linia dysponowała samolotami domowej produkcji na każdym etapie swojej działalności, udowadniając, że znakomicie sprawdzają się w realizacji naszej strategii. Zamówienie jest dowodem dla całego świata, że Rosja jest ważnym graczem na rynku lotniczym i ma potencjał dalszego rozwoju - dodał Aleksandrowski zaraz po podpisaniu porozumienia z United Aircraft Corporation.

- Nadszedł czas historycznych zmian w lotnictwie cywilnym. Boeing i Airbus znikną z rosyjskiego nieba i zostaną całkowicie zastąpione przez rosyjski produkt. Spośród 339 zamówionych maszyn, prawie 300 to najnowsza generacja MC-21 i SuperJet. Samolot Tu-214 będzie ważnym wsparciem, które zostało już przetestowane w praktyce. Samolot Irkut MC-21 zostanie flagową maszyną linii Aerofłot, prawdziwą dumą naszego przemysłu lotniczego - wtórował w propagandowym stylu Siergiej Chemezow, CEO państwowej spółki Rostec State Corporation.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy