Jet2.com kasuje loty z Krakowa

10 marca 2022 08:40
Linia Jet2.com dostrzegła, że w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę zmniejszył się popyt na podróże lotnicze do Polski. W konsekwencji brytyjski przewoźnik zapowiedział właśnie zawieszenie wszystkich połączeń z Krakowa. Trasy mają wrócić do rozkładu za kilka miesięcy.
Reklama
Kraków oddalony jest od ukraińskiej granicy o około 300 kilometrów. Z kolei od okolic Kijowa, gdzie przede wszystkim koncentrują się rosyjskie wojska, to już ponad 800 kilometrów w linii prostej. Pomimo stosunkowo dużej odległości od centrum działań zbrojnych i potencjalnego bezpieczeństwa, które mogą odczuwać mieszkańcy naszego kraju, Polska aktywnie wspiera Ukraińców w obronie ich tożsamości oraz niezależności. Wojna na Ukrainie bezpośrednio oddziaływuje na sytuację polityczną, społeczną i ekonomiczną za jej zachodnią granicą.

Państwa sąsiadujące z Ukrainą mierzą się z niespotykaną jak dotąd falą uchodźców, szukających schronienia przed brutalną i bezwzględną wojną, która nie miała prawa się wydarzyć. Granicę Polski przekroczyło już ponad 1,3 mln uciekinierów. W naszym kraju, od początku rosyjskiej inwazji, lądują setki samolotów czarterowych w celu sprawnego przeprowadzenia misji ewakuacyjnej. Do swoich ojczyzn wracają niedawni mieszkańcy terenów, które dzisiaj są regularnie ostrzeliwane i zbrojnie atakowane przez Rosjan. Tylko Port Lotniczy w Katowicach w pierwszym tygodniu wojny pomógł w ewakuacji 5,5 tys. osób, którzy odlecieli do Uzbekistanu, Kazachstanu, Egiptu, Iranu i Azerbejdżanu.


Kolejne dziesiątki tysięcy uchodźców korzystają z regularnych rejsów dostępnych z naszego kraju, aby spotkać się ze swoimi, rozsianymi po całym świecie, bliskimi. Tylko co się stanie, gdy linie lotnicze odwrócą się od Polski w obawie przed słabnącym popytem na podróże do regionów sąsiadujących z pogrążoną w wojnie Ukrainą? O ile samoloty odlatują z Polski wypełnione po brzegi, coraz trudniej jest sprzedać wszystkie fotele w samolotach do Polski przylatujących. Taką zależność dostrzegła przynajmniej linia Jet2.com, która doszła do wniosku, że w obecnej sytuacji nie wyobraża sobie bezpośrednich lotów do naszego kraju. Dla zagranicznych podróżnych Polska miała się stać kierunkiem mało atrakcyjnym i... niebezpiecznym.

Brytyjski przewoźnik ogłosił właśnie zawieszenie wszystkich tras realizowanych z Krakowa. Połączenia z Balic do Birmingham, Glasgow, Leeds, Manchesteru oraz Newcastle zostaną wstrzymane od 22 marca 2022 roku włącznie. Na szczęście, rezygnacja z obsługi pięciu tras do Wielkiej Brytanii ma mieć tylko charakter tymczasowy. Rejsy do Birmingham, Leeds i Manchesteru wrócą do rozkładu przewoźnika 27 maja 2022 roku, a do Glasgow i Newcastle 2 września 2022 roku.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy