Obniżka opłat lotniskowych w Hiszpanii

Piotr Tarabasz - Profil Piotr Tarabasz
21 lutego 2022 09:59
AENA, państwowy zarządca lotnisk w Hiszpanii ogłosił obniżkę opłat lotniskowych wynoszącą 3,17 proc. względem 2021 r. Szacuje się, że spowoduje ona oszczędności przewoźników operujących z hiszpańskich portów lotniczych w sezonie letnim rzędu 60 milionów euro.
Reklama

Comisión Nacional de los Mercados y Competencia (CNMC) czyli hiszpański urząd łączący kompetencje UOKiK-u, UKE i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zaaprobował nowe stawki zaproponowane przez AENA w miniony piątek (18.02). Oznacza to, że w 2022 roku linie lotnicze będą płaciły państwowemu operatorowi 9,95 euro za każdego odprawionego pasażera.Obniżka sprawi, że koszty ponoszone przez przewoźników w hiszpańskich lotniskach będą jednymi z najniższych w Europie w porównaniu z innymi portami lotniczymi o podobnej wielkości. Należy dodać, że zarządcy wielu lotnisk w Europie poszli w ostatnim czasie w odwrotnym kierunku, podwyższając wspomniane opłaty.

Niemniej jednak, przedstawiciele Stowarzyszenia Linii Lotniczych ALA, która zrzesza linie lotnicze obsługujące ponad 85 proc. ruchu w Hiszpanii wypowiadają się o nowych stawkach dość chłodno. Okazuje się bowiem, że AENA nie zrezygnowała z dodatkowej opłaty wynoszącej 80 eurocentów za przeprowadzanie obowiązkowych kontroli sanitarnych związanych z pandemią COVID-19. Linie lotnicze uważają za nieuzasadnione przerzucanie na nich tych kosztów, a zwolnienie ze wspomnianej opłaty byłoby wyraźną pomocą dla już i tak mocno doświadczonych przewoźników.

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama