Boeing wypłaci odszkodowania rodzinom ofiar lotu ET 302

12 listopada 2021 09:20
Firma Boeing porozumiała się z rodzinami ofiar feralnego lotu linii Ethiopian Airlines 302, który na początku 2019 roku zakończył się katastrofą i śmiercią wszystkich znajdujących się na pokładzie samolotu Boeing 737 MAX 8 osób. Wypłata gigantycznych odszkodowań zdaje się być formalnością.
Reklama
Po blisko trzech latach od tragicznego w skutkach rejsu ET 302 z Addis Abeby z Etiopii do Nairobi w Kenii, amerykański producent porozumiał się z rodzinami 157. ofiar katastrofy, której przyczyną były wadliwe systemy pokładowe MCAS zainstalowane w samolotach Boeing 737 MAX 8. Rodziny zmarłych złożyły pozew zbiorowy w cywilnym sądzie w Chicago, aby domagać się gigantycznego odszkodowania finansowego obciążającego odpowiedzialną za wypadek firmę Boeing. Producent przyznał się do odpowiedzialności za zdarzenie i zadeklarował, że poniesie wszystkie konsekwencje prawne z tego wynikające. Osiągnięte porozumienie zakłada, iż Boeing nie będzie dłużej kwestionował zasadności pozwu ani nie będzie domagał się przeniesienia części winy na podmioty trzecie. Wysokość odszkodowania wciąż nie jest jeszcze znana.

- Firma Boeing deklaruje chęć współpracy na każdym etapie procesu. Dokonamy wszelkich starań, aby zapewnić sprawiedliwe i pełne zadośćuczynienie wszystkim rodzinom, które straciły swoich bliskich w katastrofie. Poprzez przyznanie się do odpowiedzialności, porozumienie Boeinga z bliskimi ofiar pozwoli skoncentrować się zainteresowanym stronom na wysokości kompensacji dla każdej z rodzin - zadeklarowała firma Boeing w specjalnym komunikacie.


W styczniu br. amerykański producent samolotu Boeing 737 MAX 8 uniknął procesu karnego poprzez ugodę opiewającą na kwotę 2,5 mld dolarów (ok. 10 mld złotych). Najnowsze porozumienie przyspieszy proces wypłacania odszkodowań na rzecz rodzin ofiar obu katastrof, które wydarzyły się na przestrzeni kilku miesięcy na przełomie 2018 i 2019 roku. Boeing przekazał, że do tej pory porozumiał się indywidualnie z bliskimi 17 ofiar lotu Ethiopian Airlines i 183 ofiar lotu Lion Air.

29 października 2018 roku samolot Boeing 737 MAX 8 o znakach rejestracyjnych PK-LQP należący do linii Lion Air wpadł do Morza Jawajskiego zaledwie kilkanaście minut po starcie z lotniska w Dżakarcie. W wyniku katastrofy zginęło 189 osób. Z kolei 10 marca 2019 roku 157 osób (w tym 2 obywateli Polski) poniosło śmierć po tym jak samolot Boeing 737 MAX 8 o znakach rejestracyjnych ET-AVJ w malowaniu linii Ethiopian Airlines rozbił się w centralnej Etiopii. Przyczyną obu zdarzeń był wadliwy system MCAS.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy