Centralny Port Komunikacyjny przejmuje PPL

30 lipca 2021 14:30
Na rządowej stronie internetowej pojawił się projekt ustawy zakładającej m. in. przejęcie Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze przez CPK sp. z o.o. Jak chce Ministerstwo Infrastruktury, projekt ma zostać wniesiony do Marszałka Sejmu najpóźniej w III kwartale 2021 r.
Reklama
We wtorek (27.07) na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji umieszczono projekt Ustawy o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego. W projekcie zawarte zostały rozwiązania mające na celu sprawne prowadzenie procesu inwestycyjnego, w skład którego wchodzą elementy związane z m.in. usprawnieniem prac studialnych i projektowych, pozyskiwaniem praw do nieruchomości, rezerwacją terenów oraz zapewnieniem finansowania dla inwestycji składających się na Program CPK – pisze Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), w piśmie kierującym projekt do uzgodnień.


Jak podkreśla Horała w piśmie kierującym, zgodnie z najważniejszymi postanowieniami projektu ustawy, po przekształceniu Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze (PPL) w spółkę prawa handlowego, największy krajowy operator infrastruktury lotniskowej ma zostać „skonsolidowany” poprzez wniesienie należących do Skarbu Państwa akcji do Centralnego Portu Komunikacyjnego sp. z o.o.

Skutkiem tych zmian, zgodnie z założeniami pełnomocnika rządu ds. CPK, miałoby być utworzenie grupy kapitałowej skupiającej największe aktywa oraz procesy inwestycyjne w zakresie infrastruktury lotniskowej. Grupa CPK będzie wówczas odpowiedzialna za pozyskiwanie finansowania dla programów inwestycyjnych, koordynację realizacji inwestycji oraz integrację zasobów Państwa wokół programu inwestycyjnego CPK.

W projekcie ustawy sprecyzowano także zasady funkcjonowania i korzystania przez Spółkę Celową z narzędzi prawnych zawartych w aktach prawnych regulujących procesy inwestycyjne dla strategicznych inwestycji celu publicznego (tzw. specustawach), co ma ułatwić powstawanie kluczowej infrastruktury dla funkcjonowania lotniska i sąsiadujących jednostek samorządu terytorialnego – pisze dalej Horała. Przepisy nowej ustawy mają stanowić również ramy prawne dla dokumentu rozwojowego dotyczącego całego regionu otaczającego Port Solidarność – ponadlokalnej strategii rozwoju regionu.


Jak zaznaczono w piśmie, z uwagi na konieczność realizacji inwestycji CPK w założonych terminach, zakłada się takie przeprowadzenie prac legislacyjnych na etapie rządowym, aby projekt ustawy został wniesiony do Marszałka Sejmu najpóźniej w III kwartale 2021 r. Pismo kierujące zostało zaadresowane do 22 członków polskiego rządu, w tym premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, wicepremiera Piotra Glińskiego oraz wicepremiera Jacka Sasina.

Fot.: materiały prasowe, Państwowe Porty Lotnicze, Foster Partners
Tagi
cpk ppl horała

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy