Chiny wznawaiają testy 737 MAX

9 lipca 2021 11:24
Chiny rozpoczną prace nad przywróceniem samolotu 737 MAX od Boeinga do służby cywilnej. Maszyny te mogą jednak wrócić do lotów z pasażerami dopiero na początku przyszłego roku.
Reklama
W czwartek (8.07) Chiński Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAAC) wyrazili chęć przeprowadzenia testów samolotów Boeing 737 MAX, potencjalnie torując drogę do powrotu tych maszyn, które są już najszybciej sprzedającym się pasażerskim odrzutowcem w Chinach – podał Bloomberg News.

Pod koniec lipca br. dojść ma do spotkania zespołu 35 pilotów i inżynierów, którzy przetestują amerykański samolot pod kątem bezpieczeństwa i zdatności do lotu w Chinach. Boeing pierwotnie miał nadzieję, że Państwo Środka pozwoli 737 MAX latać do końca 2020 r., jednak nie spieszy się ono, ponieważ taka zwłoka może znacznie osłabić zachodnią konkurencję i zwrócić uwagę branży na samoloty rodzimej produkcji.


Po uzyskaniu zgody Amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) i innych organów regulacyjnych na wznowienie działalności komercyjnej, współpracowaliśmy z urzędami innych krajów, aby sprawnie dokończyły one proces certyfikacji i zrobiliśmy wszystko, czego można było od nas wymagać – napisano w oświadczeniu wydanym przez Boeinga.

Pomimo zebrania się komisji certyfikacyjnej jeszcze w tym miesiącu, do powrotu 737 MAX w Chinach minie najprawdopodobniej wiele miesięcy.

Chiński Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAAC) wydał zakaz prowadzenia jakichkolwiek operacji samolotami 737 MAX w marcu 2019 r., po dwóch katastrofach maszyny, mających miejsce tuż po wprowadzeniu tej maszyny na rynek, w których zginęło łącznie 346 osób. W kraju przestało wówczas latać 96 samolotów 737 MAX, w tym 24 w malowaniu China Southern Airlines, 15 Air China oraz 10 Xiamen Airlines. Z Chin pochodzi ok. 250 kolejnych zamówień na ten model.

Fot.: materiały prasowe, The Boeing Company

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy