Komisja Europejska zbada przejęcie Air Europa

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
01 lipca 2021 09:57
Komisja Europejska rozpocznie dochodzenie sprawdzające, czy przejęcie hiszpańskiego przewoźnika przez trzecią największą grupę lotniczą w Europie nie zaburzy stabilności konkurencji. Chęć przejęcia Air Europa przez IAG została potwierdzona w styczniu 2021 r.
Reklama
Komisja Europejska rozpoczyna szczegółowe dochodzenie mające na celu ocenę proponowanego przejęcia Air Europa przez International Airlines Group (IAG) – poinformowano we wtorkowym (29.06) oświadczeniu. Komisja wyraziła głębokie zaniepokojenie, że umowa może drastycznie zmniejszyć konkurencję na hiszpańskich trasach krajowych, a także na niektórych trasach międzynarodowych z i do Hiszpanii.

Komisja obawia się, że proponowana transakcja może znacznie ograniczyć konkurencję na rejsach pasażerskich pomiędzy 70 parami miast w Hiszpanii oraz z i do Hiszpanii, na których obie linie lotnicze oferują bezpośrednie rejsy. Na niektórych z tych tras IAG i Air Europa są jedynymi operującymi liniami lotniczymi – czytamy w oświadczeniu KE.

IAG ma swoje siedziby w Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii. Jest spółką holdingową zrzeszającą m. in. aż dwóch hiszpańskich przewoźników – flagową Iberię oraz niskokosztowego Vuelinga. International Airlines Group jest obecnie trzecią największą grupą lotniczą w Europie – po Ryanair Group oraz Lufthansa Group. W styczniu tego roku holding IAG potwierdził chęć zakup hiszpańskich linii Air Europa – wartość kontraktu opiewać miała na 595 mln euro, co jest kwotą o połowę niższą niż cena zaoferowana na początku negocjacji, w 2019 r.


Zwłaszcza teraz, kiedy przez pandemię sytuacja finansowa wielu linii lotniczych nadal jest niestabilna, szczególnie ważne jest, aby ożywienie sektora lotniczego odbywało się w prokonkurencyjnym środowisku, a klienci zachowali możliwość szerokiego wyboru – podkreśla Komisja Europejska.

IAG oczekuje, że transakcja z Air Europa przyniesie holdingowi znaczne korzyści w zakresie optymalizacji kosztów i przychodów. Jak twierdzą przedstawiciele holdingu, przejęcie ma zwiększyć znaczenie bazy przewoźników IAG w Madrycie–Barajas, umożliwić dalszy rozwój siatki połączeń i przynieść znaczące korzyści pasażerom poprzez większy wybór tras i elastyczność rozkładu lotów.

– Transakcja ta ma doskonały sens strategiczny, aby wzmocnić konkurencyjność madryckiego lotniska na arenie międzynarodowej. Przyniesie to korzyści klientom, a włączenie Air Europa do Grupy Iberia poprawi rentowność firmy, przynosząc korzyści zarówno pracownikom Iberii, jak i Air Europa – skomentował Javier Sánchez-Prieto, dyrektor generalny Iberii.

Fot.: materiały prasowe, Wikimedia Commons

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama