Pijany kontroler ruchu uciekł z wieży? PAŻP zawiadamia prokuraturę

13 maja 2021 09:21
Na Lotnisku Chopina w Warszawie na początku maja dojść miało do niebezpiecznego dla ruchu lotniczego incydentu z udziałem kontrolera ruchu lotniczego będącego pod wpływem alkoholu. Sprawę bada już Policja i Prokuratura.
Reklama
5 maja 2021 r. jeden z kontrolerów ruchu lotniczego pełniący służbę w wieży lotniska Chopina w Warszawie, po powrocie z przerwy miał się dziwnie zachowywać, bełkotać do pilotów i prowadzić maszyny po nieprawidłowym kursie – napisał Business Insider.

Jak dopowiada portal tvn24.pl, piloci zwrócili uwagę na nietypowe zachowanie kontrolera kiedy mężczyzna wydał zgodę na kołowanie po drodze zajętej przez inny samolot. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że kontroler miał we krwi 2 promile alkoholu. Ze wstępnych ustaleń wynika, że mężczyzna mógł pojawić się w pracy pijany.

Taki przebieg zdarzeń potwierdzili dla tvn24.pl „informatorzy zbliżeni do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP)” – kontroler miał wydać zgodę na rozpoczęcie kołowania przez jeden samolot, choć inny w tym czasie zajmował drogę kołowania, o czym piloci w porę się zorientowali. Po tym incydencie kontroler uciekł z wieży, opuścił budynek i odjechał na rowerze. Natychmiast została zawiadomiona policja, która namierzyła i zatrzymała podejrzanie zachowującego się mężczyznę w jednym z warszawskich mieszkań.


Wstępna policyjna analiza miała wskazywać, że mężczyzna mógł przyjść do pracy pijany, dlatego funkcjonariusze przekazali sprawę Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Ochota. Także nieoficjalnie wiadomo, że śledczy zdecydowali o wszczęciu dochodzenia w przedmiocie przestępstwa sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym (art. 174 § 1 Kodeksu karnego).

Jak wynika z oświadczenia rzecznika prasowego PAŻP, w sprawie możliwości spowodowania zagrożenia w ruchu lotniczym przez jednego z kontrolerów z Warszawy w czasie pełnienia przez niego czynności kontrolerskich 5 maja, zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożyła także Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

W związku z postępowaniem prowadzonym przez prokuraturę nie mamy żadnej możliwości komentowania sprawy. Niezwłocznie po zdarzeniu PAŻP zabezpieczyła materiały niezbędne do rozpoczęcia badania przez Dział Badania Zdarzeń w Agencji. [...] Drugi z kontrolerów, który był wówczas na dyżurze, podjął natychmiastowe działania – odsunął tego pracownika ze stanowiska operacyjnego, zapewnił ciągłość służby i poinformował przełożonych oraz policję – powiedział Paweł Łukasiewicz, rzecznik prasowy PAŻP.

Fot.: PAŻP

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy