Emirates przyciska Boeinga. Chce konkretów w kwestii 777X

22 kwietnia 2021 10:00
Amerykański producent po raz kolejny został wywołany do tablicy w sprawie maszyn 777-9, które mają trafić do Emirates. Boeing jest jednak obecnie na etapie poprawy systemów, które nie spełniły wstępnych oczekiwań EASA.
Reklama
W środę (21.04) linie Emirates wezwały Boeinga do podania dalszych szczegółów dotyczących możliwości i terminów dostaw samolotu 777X, sugerując że liczba zamówień może zostać zmniejszona w zależności od tego, jak samolot poradzi sobie w pierwszych testach – pisze Reuters.

Chcielibyśmy mieć więcej informacji na temat tego, kiedy otrzymamy ten samolot i jakie dokładnie będą osiągi maszyn względem tych zadeklarowanych w umowie. [...] W ciągu najbliższych kilku miesięcy spodziewam się rozmów z Boeingiem, które, mam nadzieję, będą rozmowami dorosłych” – powiedział Tim Clark, prezes Emirates podczas odbywającego się online World Aviation Festival.

Obecnie Boeing spodziewa się, że dostawy nowej generacji modelu 777 ruszą na przełomie 2023 i 2024 r., a więc trzy lata później niż pierwotnie planowano. Przyczynią się do tego problemy finansowe producenta powodowane pandemią COVID-19, ale także dłuższy i ostrożniejszy proces certyfikacji z powodu uchybień i zaniedbaniach w przypadku certyfikacji 737 MAX.Clark zdradził, że doszły do niego informacje o niektórych systemach 777X, które nie spełniły wstępnych oczekiwań Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) i teraz muszą zostać zmodyfikowane. Dodał jednak, że jest pewny Boeinga i samolotów, które buduje.

Boeing 777X pomyślnie zakończył swój pierwszy lot 26 stycznia 2020 r. Model zdobył do tej pory 320 zamówień od wiodących przewoźników na całym świecie, w tym od linii ANA, British Airways, Cathay Pacific Airways, Etihad Airways, Lufthansa, Qatar Airways i Singapore Airlines. Emirates odbierze 115 egzemplarzy 777-9, na pokładzie którego podróżować będzie mogło ponad 400 pasażerów. Realną datą rozpoczęcia dostaw jest początek 2024 r.

Fot.: Emirates, Boeing Company

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy