Chiny: 737 MAX nie jest bezpieczny

3 marca 2021 09:59
Chiński regulator rynku lotniczego nadal nie dopuszcza 737 MAX do lotów z pasażerami. CAAC mówi o poważnych problemach związanych z bezpieczeństwem.
Reklama
Administracja Lotnictwa Cywilnego Chin (CAAC) nadal ma obawy dotyczące bezpieczeństwa samolotu Boeing 737 MAX.

Dong Zhiyi, zastępca szefa CAAC, powiedział podczas poniedziałkowej (1.03) konferencji prasowej w Pekinie, że Chiny pozostają w stałym kontakcie z Boeingiem oraz amerykańską Federalną Administracją Lotnictwa (FAA) w sprawie „obaw związanych z bezpieczeństwem” 737 MAX. Dong podkreślił, że kraj nie jest jeszcze gotowy do ponownego wprowadzenia samolotu do ruchu.

Nie ujawniono jednak jakie konkretnie zastrzeżenia względem bezpieczeństwa 737 MAX mają Chiny. Powtórzono jedynie, że zanim model zostanie dopuszczony do eksploatacji, zmiany w jego oprogramowaniu muszą uzyskać potwierdzenie zdatności do lotu, a załogi muszą przejść odpowiednie szkolenia.

Ostateczny przegląd samolotu i pozwolenie na jego rejsy mają być przeprowadzone przez chińskie władze „wkrótce, po całkowitym rozwiązaniu problemów związanych z bezpieczeństwem”. Nie jest jednak jasne kiedy może to nastąpić.


Zezwolenie chińskich władz odgrywa dla Boeinga znaczącą rolę, ponieważ Chiny, obok Europy i Ameryki Północnej, są kluczowym rynkiem zbytu dla 737 MAX. Zielone światło od Chin będzie ponadto ważnym sygnałem dla innych państw dalekowschodnich, a tym samym dużym krokiem w kierunku komercyjnego sukcesu modelu. Do tej pory chińscy przewoźnicy zamówili 287 maszyn 737 MAX, a 82 z nich zostało już dostarczonych.

Chiny były pierwszym krajem, który w marcu 2019 r. postanowił o zakazie lotów 737 MAX, po dwóch katastrofach lotów Lion Air w październiku 2018 r. oraz Ethiopian Airlines w marcu 2019 r., w których zginęło łącznie 346 osób.

Fot.: Boeing Company

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy