Polski paszport najsilniejszy w historii

7 stycznia 2021 08:31
1 komentarz
Najsilniejszym paszportem w 2021 r. okazał się dokument Republiki Federalnej Niemiec, który umożliwia „bezwizowy” wjazd do 134 państw świata. Polski paszport znalazł się z kolei na rekordowej piątej pozycji.
Reklama
Organizacja Passport Index opublikowała ranking najsilniejszych paszportów na świecie w 2021 r. Na pierwszym miejscu zestawienia znalazł się paszport niemiecki, z którym swobodnie można przekroczyć granice aż 134 krajów. Zeszłorocznym zwycięzcą była Nowa Zelandia, która w tym roku znalazła się na trzeciej pozycji z wynikiem 132 państw.

W 2021 r. z polskim paszportem swobodnie można wybrać się aż do 130 państw, co daje RP piątą pozycję w rankingu Passport Index. Piąte miejsce Polska dzieli z Belgią, Litwą, Węgrami, Japonią i Koreą Południową, których paszporty uzyskały wynik takiej samej liczby krajów.


Nie oznacza to jednak, że z polskim dokumentem możemy wybrać się bez jakiejkolwiek wizy do 130 państw świata – w omawianym rankingu Passport Index zsumowano bowiem kraje, do których wjazd nie wiąże się z koniecznością ubiegania się o żadną wizę oraz kraje, gdzie wiza jest konieczna, jednak można ją uzyskać na przejściu granicznym (ang. visa on arrival), a więc w większości przypadków po przylocie na lotnisku, lub elektronicznie przed podróżą (ang. e-visa).

Zgodnie z danymi Passport Index, możliwość „całkowicie” bezwizowego wjazdu utrzymują dla obywateli RP 94 kraje, a 36 kolejnych wymaga jedynie wizy on-arrival lub wydanej przez Internet. Aby dostać się do 68 krajów, wciąż potrzebujemy „tradycyjnej” wizy w paszporcie, uzyskiwanej w placówce dyplomatycznej.

Zgodnie z danymi z października 2020 r. z polskim paszportem mogliśmy bezwizowo odwiedzić 89 krajów, a w 35 możliwe było otrzymanie wizy po przyjeździe lub eletronicznej. Konieczność posiadania wizy w paszporcie obowiązywała w 74 krajach.


Za Niemcami, na 2. miejscu, znalazły się Szwecja, Finlandia i Hiszpania (133 kraje), a podium zamyka Dania, Norwegia, Szwajcaria i Nowa Zelandia z wynikiem 132 państw. Na 4. miejscu, oczko wyżej od Polski, z wynikiem 131 państw uplasowały się Holandia, Francja, Portugalia, Austria, Luksemburg, Włochy, Grecja, Irlandia oraz Wielka Brytania.

Najniższe miejsca w rankingu zajęły Irak (30 państw bez obowiązku wizowego), Afganistan (30 państw), Syria (33 państwa), Somalia (33 państwa), Jemen (35 państw) oraz Iran (36 państw).

Global Passport Power Rank 2021 dostępny jest online i jest na bieżąco aktualizowany. Nie uwzględnia on restrykcji związanych z pandemią COVID-19, chociaż Passport Index zbiera także informacje odnośnie koronawirusowych obostrzeń w przemieszczaniu się pomiędzy krajami.

Fot.: D. Sipiński, materiały prasowe, Flickr

Ostatnie komentarze

adam7691 2021-01-07 17:27   
adam7691 - Profil adam7691
kiedy ranking, gdzie można pojechać bez Covid szczepień.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy