Kolejny kraj zezwala na loty 737 MAX

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
27 listopada 2020 08:45
Drugim krajem, który zniósł uziemienie Boeingów 737 MAX została Brazylia. Organ regulacyjny odpowiedzialny za lotnictwo cywilne w największym kraju Ameryki Południowej podał swoją decyzję w środę (25.11).
Reklama

Brazylijska Agencja Lotnictwa Cywilnego (ANAC) zezwoliła samolotowi Boeing 737 MAX na powrót do lotów po 20-miesięcznym uziemieniu. Decyzja zapadła po dwóch katastrofach maszyny, w których zginęło 346 osób, tuż po wprowadzeniu maszyny na rynek.

ANAC poinformował, że wycofał dyrektywę zdatności do lotu (AD) zakazującą eksploatacji 737 MAX po tym, jak otrzymał od amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) ocenę ulepszeń technicznych maszyny, dotyczących kwestii bezpieczeństwa. FAA zezwoliła na loty 737 MAX w Stanach Zjednoczonych kilka dni wcześniej.

– Naszym celem jest upewnienie się, aby wypadki takie jak te, które doprowadziły do ​​decyzji o zawieszeniu operacji, nigdy się nie powtórzyły. [...] Boeing ściśle współpracował z FAA i ANAC, aby spełnić ich wymogi dotyczące bezpiecznego przywrócenia 737 MAX do użytku komercyjnego w Brazylii – powiedział David Calhoun, dyrektor generalny The Boeing Company, po decyzji ANAC.
Brazylijskie linie lotnicze Gol Transportes Aéreos mają we flocie siedem Boeingów 737 MAX 8, a kolejne 93 trafią do przewoźnika w najbliższych latach. GOL zakontraktował ponadto opcje na 200 dodatkowych maszyn tego typu. Przedstawiciele linii lotniczej ujawnili, że ​​MAX powróci do rozkładu lotów pod koniec grudnia 2020 r.

Europejski regulator ruchu lotniczego, EASA, oznajmił kilka dni temu, że opublikuje ostateczną dyrektywę znoszącą uziemienie 737 MAX w połowie stycznia. W kolejnych dniach spodziewane jest podjęcie podobnej decyzji przez Kanadę.

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama