FAA: 737 MAX znów może latać

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
18 listopada 2020 14:27
1 komentarz
W środę (18.11) amerykański organ odpowiedzialny za lotnictwo cywilne zezwolił Boeingowi 737 MAX na ponowne loty z pasażerami. Maszyna była uziemiona i uznawana za niebiezpieczną przez 20 miesięcy, od marca 2019 r.
Reklama

Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) zezwala na ponowne uruchomienie lotów 737 MAX. Koniec 20-miesięcznego zakazu lotów daje Boeingowi szansę na rozpoczęcie dostaw ok. 450 wyprodukowanych 737 MAX, których nie był w stanie sprzedać, po tym jak organy regulacyjne nakazały liniom lotniczym ich natychmiastowe uziemienie w marcu 2019 r.

Oczekuje się, że po decyzji FAA, Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) da 737 MAX zielone światło najpóźniej do końca tego roku. Nie oznacza to, że samoloty od razu wrócą do obsługi pasażerów. Najprawdopodobniej nie znajdą się w powietrzu jeszcze przez kilka tygodni lub miesięcy, w czasie których użytkownicy MAX-ów będą musieli zaktualizować oprogramowanie w każdym egzemplarzu, a piloci będą potrzebowali dodatkowych szkoleń.


Boeing ma planach dostarczenie ok. połowy z 450 MAX-ów do końca 2021 r., natomiast pozostałe – do 2022 r. Producent będzie musiał także znaleźć nowych nabywców na ok. 60 maszyn – te miały trafić do linii, które anulowały zamówienia.

Dwie katastrofy Boeinga 737 MAX, w których zginęło 346 osób, tuż po wprowadzeniu maszyny do użytku komercyjnego, obnażyły rażące zaniedbania nadzoru i luki w procedurach dotyczących bezpieczeństwa ze strony Boeinga i FAA. Afera doprowadziła do dymisji dyrektorów najwyższego szczebla, w tym prezesa Boeinga. Przez miesiące kwestia certyfikacji i konstrukcji 737 MAX spotykała się z krytyką ze strony ekspertów ds. bezpieczeństwa lotniczego.

Przed pandemią COVID-19 amerykański producent był pewien, że zamówienia na 737 MAX pojawią się masowo po jego powrocie do służby. Obecnie rynek lotniczy uległ załamaniu, więc nie wydaje się, aby przewoźnicy wykazali większe zainteresowanie wracającym do latania modelem.

Fot.: materiały prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

lysypiotr76 2020-11-21 21:01   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Samoloty z których linie lotnicze zrezygnowały znajdą zapewne nabywców. Bloomberg sugeruje że może to dotyczyć aż 1/4 niedostarczonych a ukończonych MAX-ów. Boeing nigdy nie potwierdził informacji, ale sugeruje się że prowadzone są rozmowy z amerykańskimi liniami Southwest Airways, Deltą i Alaska Air by to właśnie one zdecydowały się odebrać samoloty z których zrezygnowały inne linie.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama