Prezes Emirates: „Żądamy od Boeinga idealnego silnika dla 777X”

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
27 listopada 2020 10:00
Tim Clark, prezes Emirates, naciska na producenta, aby ten dokładnie przetestował 777X zanim maszyna trafi do floty przewoźnika. To kolejny raz, kiedy Emirates uzewnętrznia swoje niezadowolenie ze współpracy z Boeingiem.
Reklama

Prezes przewoźnika z Dubaju wprost zażądał od Boeinga, aby producent dostarczył zamówione przez Emirates 777X z dokładnie przetestowanymi i sprawdzonymi silnikami gotowymi do pracy. Clark nie pierwszy raz pokazał, że jego cierpliwość względem amerykańskiego producenta się kończy.

Nie interesują mnie późniejsze ulepszenia ani modyfikacje. Nalegam, aby jeszcze na samym początku silniki zostały sprawdzone – z pełnym obciążeniem maszyny, w letnich warunkach w Dubaju. [...] Nowe silniki zawsze mają problemy, ale tym razem nie przyjmiemy niczego bez 100-procentowej gwarancji, że wszystko będzie działać tak, jak powinno – powiedział Tim Clark w wywiadzie.

Szef Emirates zaproponował, aby przed dostawą model 777X przeszedł próby w Dubaju w lecie, kiedy wysoka temperatura i wilgotność powietrza mogą sprawiać samolotom problemy. Mogłoby to oszczędzić późniejszych przeszkód w eksploatacji.


W sierpniu 2020 r. Tim Clark oznajmił, że traci zaufanie do Boeinga, w związku z kolejnym przesunięciem początku produkcji najnowszego szerokokadłubowego modelu. Producent potwierdził, że opóźni dostawę pierwszego 777X do 2022 r. – będzie to dwa lata później niż pierwotnie planowano.

Model 777X będzie napędzany silnikami GE9X, od firmy General Electric, który uzyskał certyfikację pod koniec września br. Sam ten proces mocno się opóźnił, ze względu na drobiazgową kontrolę ze strony amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa i innych organów regulacyjnych, ponieważ był to pierwszy nowy odrzutowiec Boeinga wprowadzany na rynek od czasu wadliwego 737 MAX.

Boeing 777X pomyślnie zakończył swój pierwszy lot 26 stycznia 2020 r. Samoloty zdobyły 309 zamówień od przewoźników na całym świecie, w tym od linii All Nippon Airways, British Airways, Cathay Pacific, Emirates, Etihad Airways, Lufthansa, Qatar Airways i Singapore Airlines.

Fo.: Emirates, Boeing Company
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama