Porozumienie Lufthansy z rządem Belgii

29 lipca 2020 09:19
1 komentarz
Negocjacje rządu belgijskiego z Lufthansą trwały wyjątkowo długo. Rząd belgijski udzieli Brussels Airlines pożyczki w wysokości 290 mln euro, a Lufthansa przekaże 170 mln euro jako zasilenie kapitałowe.
Reklama
Komunikat opublikowany przez przewoźnika mówi też krótko o przyszłej pozycji przewoźnika w Grupie Lufthansy. Stwierdza, że Bruksela będzie w jednym z hubów Grupy LH. A jak wiemy przez kilka lat Grupa przyjęła koncepcję stopniowego łączenia Brussels Airlines z Eurowings, co prowadziłoby do zmiany jej modelu biznesowego, który byłby zbliżony do taniej linii. Na pewno ta zmiana strategii dotyczącej belgijskiego przewoźnika została bardzo chłodno przyjęta przez rząd tego kraju. Jeszcze przed wybuchem pandemii plan ten został zarzucony. To sam Eurowings, bez Brussels Airlines, będzie restrukturyzowany.

Warto porównać pakiet dotyczący tej linii z pakietem uzgodnionym pomiędzy LH i rządem austriackim.

W przypadku Austrian uzgodniono:
  • ze strony rządu – 150 mln euro zasilenia kapitałowego oraz 300 mln euro kredytu,
  • ze strony Lufthansy 150 mln euro zasilenia kapitałowego.
Austrian jest przewoźnikiem istotnie większym od Brussels Airlines. Przewaga w przewozach wyniosła 43 proc. - odpowiednio 14,65 mln pasażerów i 10,2 mln, a w przychodach 31 proc. - 2,1 mln euro i 1,6 mln euro. Różnica w łącznej wartości pakietów wynosi 30,4 proc., czyli jest adekwatna do różnicy w wielkości linii, od strony przychodowej. Ich struktura jest jednak bardzo różna. Rząd Belgii nie zasilił kapitałowo SN, natomiast tu pomoc ze strony Lufthansy jest nawet nieco większa niż w przypadku Austrian. I właśnie to „rządowe skąpstwo” było, najprawdopodobniej, powodem przedłużających się negocjacji. Na takie, a nie inne nastawienie rządu Belgii na pewno istotny wpływ wywarła historia, czyli plany „strategicznego zdołowania” Brussels Airlines. Formalnie ten pakiet musi zatwierdzić Komisja Europejska. Jednak trudno tu przewidywać jakiekolwiek problemy.


Warto zauważyć, że belgijska linia miała w ubiegłym roku przewozy prawie dokładnie takie same, jak LOT – 10 mln pasażerów. Jednak nie można z tego wyciągać zbyt daleko idących wniosków dotyczących wielkości ewentualnej pomocy dla polskiego przewoźnika. Tu ogromne znaczenie ma przedpandemiczna kondycja finansowa linii oraz jej struktura kosztowa. Chodzi o udział kosztów stałych w kosztach łącznych.

Pakiet pomocy dla Brussels Airlines kończy proces wzmacniania stanu finansowego przewoźników będących w Grupie Lufthansy. W przypadku Grupy AF/KLM sytuacja jest już od dość dawna wyjaśniona. Natomiast bardzo specyficzna sytuacja dotyczy Grupy IAG. Już w maju br. Iberia uzyskała od rządu hiszpańskiego pięcioletnią pożyczkę w kwocie 750 mln euro, a tania linia Vueling – 260 mln euro. British Airways korzysta z powszechnej formy pomocy, czyli możliwości pokrywania znacznej części funduszu płac z budżetu Wielkiej Brytanii. Można by powiedzieć, że szefostwo linii wręcz ideologicznie nie chce korzystać z pomocy publicznej w specyficznej dla linii lotniczej formie. Wciąż niewyjaśniona jest sytuacja Aer Lingusa. Nie ma żadnej informacji o publicznej pomocy dla tej linii. Tu sytuację komplikuje niewątpliwie kwestia ewentualnej skargi Ryanaira. Jest to linia paneuropejska, ale zarejestrowana w Irlandii. Jednak trudno sobie wyobrazić, że Aer Lingus przetrzyma kolejne miesiące tak głębokiego kryzysu finansowego.

Ostatnie komentarze

gość_2f71c 2020-07-29 10:30   
gość_2f71c - Profil gość_2f71c
Lufthansa od lat podkopuje SN zabierając im pasażera biznesowego, który nie lata za swoje a sporo osób woli latać z przesiadką by mieć statusy.
Znam wiele osób, które uzasadniają to że bilet tańszy, łapią przy tym statusy i wszelakie diety, gdyż najpierw kupuje się bilet a na koszty diet i hoteli już mniej się patrzy
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy