LOT otwierając Dublin staje w szranki z Ryanairem

Marek Serafin - Profil Marek Serafin
21 lipca 2020 09:11
26 komentarzy
Pod koniec sierpnia LOT rozpocznie, cztery razy w tygodniu, operacje do Dublinu. To zaskakujące nieco posunięcie warte jest naszego komentarza.
Reklama
Na wstępie konieczne jest zastrzeżenie. Przez najbliższe wiele miesięcy dawna logika i wiedza wykorzystywane przy planowaniu siatki połączeń nie działają. Sytuacja odbiega i będzie odbiegać od tego, co znamy z przeszłości i to w sposób drastyczny. Powód naszego zaskoczenia jest jeden, ale za to ogromny – Dublin to królestwo Ryanaira. Próba wejścia na ten rynek to mówiąc potocznie "kopanie się z koniem". I co bardzo ważne, z bardzo bogatym koniem, który może prowadzić wojnę cenową przez długie tygodnie i miesiące.A, co mogło przesądzić o podjęciu takiej decyzji przez LOT:
  • Nowa strategia na czas kryzysu - Latamy również tam, gdzie jest jakiś znaczący ruch, nawet, wtedy, gdy nie przystaje to do naszego modelu biznesowego. Rozsądek podpowiadałby, aby starać się odradzać ruch na kluczowych trasach, tych, które stanowią kręgosłup siatki. I tam tracić pieniądze. Bo teraz i przez najbliższe kilka miesięcy tracić się będzie wszędzie. Jednak na wielu najważniejszych trasach, BRU, VIE itd. dominował ruch służbowy. A ten prawie zupełnie zanikł na czas dłuższy. Skoro tak wiele firm pracuje, przynajmniej częściowo, on-line, to tym bardziej swoje sprawy z partnerami zagranicznymi załatwiają przez Internet.
  • Kwestia ogromnej nadwyżki floty pozyskanej w drodze leasingu operacyjnego. jest bardzo prawdopodobne, że już niedługo B737 Max uzyska ponownie certyfikat operacyjny. A wtedy ta nadwyżka jeszcze bardziej zwiększy się, a Dublin jest jedną z bardzo niewielu tras, gdzie tak duży samolot średniego zasięgu można starać się wykorzystać „z jakim takim sensem”.
  • Operacje z Lotniska Chopina, które dają pewną LOT-owi pewną jakościową przewagę. Ale czy ona wystarczy?
Nie można jeszcze mówić o rewolucji w strategii siatkowej LOT-u. Na razie to dramatyczne próby pozyskiwania jakichkolwiek przychodów. Ewentualna rewolucja rozpocznie się, gdy LOT na dużą skalę rozpocznie międzynarodowe operacje rozkładowe z portów regionalnych. Czy tak się stanie? Nikt z nas tego nie wie, tak, jak nie wiemy, jak będzie wyglądała polska linia za miesiąc, za trzy.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_940f5 2020-07-24 23:34   
gość_940f5 - Profil gość_940f5
Podejrzewam że spora część Polaków wybierze"LOT" sam jeśli zainteresowany kupnem biletu ponieważ jak duża część Polaków nie lubi latać Ryanairem ale nie ma innego wyjścia kiedyś latał Aerlingus, Wizzair, Norwegia, Lot i Ryanair a do teraz nie było innej możliwości jak tylko Ryanair. Więc trzymam kciuki za naszego narodowego przewoźnika!
solokhumbu 2020-07-23 11:22   
solokhumbu - Profil solokhumbu
Z tymi transferami też LO łatwo nie będzie. W CEE Ryan lata z Dublina do: BUD, KBP, OTP, SOF, RIX, TLL, VNO, KUN, PLQ.
Zatem kierunków przesiadkowych, które są w fali wschodniej ok. 22:20-23:00 za wiele dla LO nie zostaje. Na pewno nasz państwowy przewoźnik może coś ugrać na LWO. EVN i TBS - tam chyba aż tak wielkiego ruchu nie ma, poza tym przesiadka ze wschodu na zachód to 8h (!!) czekania w WAW. Może jeszcze LCA, a na pewno TLV.

Poza tym wystarczy, że Mr MOL lekko się zirytuje, wpuści (jego stać!) serię tańszych biletów z DUB do Warszawy i paru innych miast w regionie i LO może tylko pomarzyć o dobrym LFie i yieldach.
gość_d51a8 2020-07-23 11:09   
gość_d51a8 - Profil gość_d51a8
Wczoraj w promocji kupiłem lot do Dublina, lecę we wrześniu Er Basem 787. Bardzo się cieszę.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy