Sondaż KANTAR: Polacy za rezygnacją z CPK

4 czerwca 2020 09:30
31 komentarzy
Z wyników sondażu pracowni KANTAR wynika, że Polacy popierają rezygnację z planów budowy CPK i przeznaczenie zaoszczędzonych w ten sposób 10 mld zł dla osób tracących pracę.
Reklama
Badanie, w którym wzięło udział 1000 respondentów, przeprowadzono 28 kwietnia metodą CATI. Ankietowanym zadano pytanie czy popierają rezygnację z planów budowy CPK i przeznaczenie zaoszczędzonych w ten sposób 10 mld zł dla osób tracących pracę.

Taki pomysł - jak wynika z badania - pozytywnie ocenia 73 proc. respondentów (zdecydowanie dobrze - 32 proc., raczej dobrze - 41 proc.; grafika poniżej). Negatywnie ocenia go 22 proc. badanych - podaje "Wirtualna Polska".

Opinii o rezygnacji z projektu CPK nie popiera obecny rząd PiS, który dąży do realizacji tej idei.

- Jestem przekonany, że stać nas na to, aby zbudować CPK. Tak jak pokonaliśmy komunizm, tak samo pokonamy koronakryzys i zrealizujemy tę wielką inwestycję - powiedział Andrzej Duda, prezydent Polski, na konferencji poświęconej CPK.

Pomysł ten popierali Polacy niezależnie od poglądów politycznych. Pozytywnie oceniło go 67 proc. zadeklarowanych wyborców PiS (którzy jednak, pytani przez KANTAR, nie wiedzieli, iż jest to pomysł największej partii opozycyjnej) oraz 85 proc. zadeklarowanych wyborców Koalicji Obywatelskiej.


Sondaż opracowała pracownia Kantar na zlecenie Platformy Obywatelskiej.

fot. mat. prasowe



Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_04dec 2020-06-07 19:28   
gość_04dec - Profil gość_04dec
@ ORDFlyer

Jak sam napisałeś "Szybkie pociągi BYWAJĄ drogie", ale nie muszą (np. Czechy, Niemcy) bo jeśli rząd chce żeby ludzie na CPK jeździli koleją to ceny muszą trzymać nisko bez względu na to czy to będzie Baranów czy między Śląskiem i Warszawą.
Wspomniałeś o BOGATYCH siatkach połączeń WAW, KRK i KTW (LOL w przypadku KTW). Porównaj ich siatki z Wiedniem nie mówiąc już o Frankfurcie, Londynie czy Paryżu.
Masz rację że CPK w Baranowie nie będzie miał żadnych szans żeby skutecznie przyciągnął pasażerów z KRK i KTW i będzie tak jak teraz czyli gdzieś dalej ludzie ze Śląska i Krakowa z reguły latają przez huby w Europie Zachodniej.

Dlatego sugeruję CPK między Warszawą i Śląskiem bo dojazd byłby około 60 min i cena biletu z Warszawy, Śląska i Krakowa nie powinna być wysoka chyba że ktoś z PKP będzie chciał położyć CPK na łopatki. CPK miałby dwa razy większe zaplecze ludności niż w Baranowie a co za tym idzie siatka połączeń byłaby o wiele większa niż ma WAW obecnie. CMK nie trzeba budować od zera jest już prawie gotowa i za rok najdalej dwa będzie dostosowana do prędkości 230-250 km/h. Dla reszty dużych miast proponuję zwiększyć ilość połączeń lotniczych na CPK bo znając życie to na 1600 km "szprych" za 10 lub nawet 20 lat za bardzo bym nie liczył. Dla ludzi ze Śląska CPK między Śląskiem i Warszawą byłby lepszy niż Pyrzowice bo dojazd zajmowałby tyle samo co do Pyrzowic ale z o wiele większą siatką połączeń a to oznacza większość lotów P2P a do Balic dojazd transportem publicznym zajmuje im około 2 godziny. Dla mieszkańców Warszawy i Krakowa dojazd na ten "lepszy" CPK zająłby im około 30 min więcej niż mają teraz na WAW i KRK ale taka jest cena za dwa razy większy CPK między Śląskiem i Warszawą i o wiele większe szanse dla LOTu na rozwój czyli większą siatkę i o wiele więcej pasażerów dla których loty z CPK byłyby P2P a nie z przesiadką. Oczywiście Okęcie musiałoby być zamknięte a ruch pasażerski z KTW a nawet z KRK po paru latach byłby nie opłacalny bo około 50% pasażerów w Balicach jest ze Śląska który by się przeniósł na CPK. Niestety takie są realia albo budujemy silne CPK między Śląskiem i Warszawą albo w Baranowie i zostawiamy lotniska regionalne i zasilamy silne linie i huby w Europie Zachodniej bo na cudowne rozmnożenie pasażerów na lotniskach nie ma co liczyć i nie wystarczy na wypełnienie i ogromnego CPK w Baranowie i lokalnych lotnisk w Katowicach i Krakowie, nie taka ilość ludzi w Polsce i nie tak zasobna kieszeń Polaka.

Ale jeśli Warszawa powie definitywnie NIE takiemu rozwiązaniu bo chce mieć CPK jak najbliżej Warszawy to budujcie bo LH, BA, KLM i inne linie oraz ich huby bardzo się ucieszą.
adam7691 2020-06-07 11:07   
adam7691 - Profil adam7691
Ludzie o czym wy piszecie, lament jak gdyby to lotnisko miało powstać za 2 lata. Jego budowa potrwa co najmniej kilka lat. Skąd wiecie jakie wówczas będą potrzeby. I będziecie narzekać, że przecież można było wybudować. Odległość od Warszawy, olbrzymie 30 kilka kilometrów. Nie wszyscy mieszkają w centrum Warszawy. Albo narzekają na przelatujące samoloty. Jeżeli byliście trochę dalej niż na wakacjach w Egipcie to powinniście wiedzieć, że w większości przypadków lotniska buduje się z dala od centrów miast. Za dziesięć lat wszyscy będą narzekać, że nie da się rozbudować Baranowa, bo wszędzie zabudowa.
Moje zdanie: budować natychmiast, planować w perspektywie 25 lat. Gdybyśmy dziś planowali na 2 miesiące do przodu to może dzisiejszy WAW należy zredukować, a budynek rozebrać, przecież po no nam taki duży, za chwilę będzie zima i trzeba go będzie ogrzać.
gość_3ff2b 2020-06-07 09:16   
gość_3ff2b - Profil gość_3ff2b
Miś nie ma szans powstać, nie to jest jego przeznaczeniem. Kiedyś się mówiło o FSO jako Fabryce Samochodów Omawianych, a to jest Centralny Port Komunikowany, nie mylić z Komunikacyjnym. Wirus był na tyle miły że zdemaskował absurdalność całego przedsięwzięcia na etapie który przy pojawieniu się jakiejkolwiek poważnej opozycji mógłby być problemem dla Portowiczów. Ktoś by zapytał: czy na pewno lotnictwo jest aż tak świetnym biznesem? Gdy się nie ma taniej ropy, ani tras nad Syberią (o tej kwestii dość cicho), ani wielokulturowej społeczności która by generowała ruch jak w Paryżu czy Londynie, z całą otaczającą specyfiką...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy