LOT: Najpierw krajówki, od połowy czerwca - połączenia międzynarodowe

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
19 maja 2020 07:53
26 komentarzy
Już 1 czerwca br. LOT przywróci wybrane połączenia krajowe. Najpierw pomiędzy Warszawą a wybranymi miastami w Polsce (poza Lublinem, Katowicami i Bydgoszczą) oraz z Krakowa do Gdańska. Dwa tygodnie później pojawią się kolejne trasy, w tym międzynarodowe - wynika z systemu rezerwacyjnego.
Reklama

W pierwszych czternastu dniach czerwca wznowieniu ulegną połączenia krajowe na wybranych trasach. Rozkład ma być dostosowany do potrzeb przede wszystkim klientów biznesowych, ale bierze się pod uwagę także ruch turystyczny. Najczęściej - bo trzy razy dziennie obsługiwane będzie połączenie między Warszawą i Gdańskiem. Loty z Lotniska Chopina do Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry będą wykonywane do dwóch razy w ciągu doby. Raz dziennie samolot LOT-u poleci bezpośrednio z Gdańska do Krakowa.

- Wznawianie połączeń zaczynamy bardzo rozważnie, biorąc pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo naszych pasażerów i załóg pokładowych. W pierwszej kolejności udostępniamy regularne, bezpośrednie połączenia krajowe. Jednocześnie intensywnie współpracujemy z lotniskami i służbami odpowiedzialnymi za zdrowie publiczne w celu dopracowania procedur bezpieczeństwa dla wznawianych rejsów m.in. wypracowania standardu w zakresie materiałów ochronnych czy przygotowania jak największej liczby stanowisk samoobsługowych, zgodnie z zasadą „no contact” - powiedział Michał Fijoł, członek Zarządu PLL LOT ds. handlowych.


Jak wcześniej informował Michał Czernicki, rzecznik prasowy LOT-u w rozmowie z Business Insider, pierwsze dwa tygodnie wznawiania operacji to swego rodzaju rozruch po ponad dwóch miesiącach ograniczeń. To także szansa na wprowadzenie nowych zasad bezpieczeństwa oraz wypracowanie najbardziej optymalnych rozwiązań prowadzenia działalności w tzw. "nowej rzeczywistości", czyli funkcjonowania w specjalnym reżimie sanitarnym. Zalecenia takie wynikają z rozporządzeń krajowych (m.in. PPL-u, ULC i GIS-u) oraz międzynarodowych (EATA, IATA, Komisji Europejskiej).

Z systemu rezerwacyjnego LOT-u wynika, że od 15 czerwca br. planowane jest wznowienie działalności operacyjnej w niemal niezmienionej skali, co zakładana przed pandemią. Dostępne są także trasy z Budapesztu. Warto jednak pamiętać, że sytuacja jest bardzo dynamiczna i może ulec zmianie.


- Kolejne kroki są jeszcze dyskutowane, ale logiczną kontynuacją wydaje się stopniowe przywracanie międzynarodowego ruchu lotniczego, zaczynając od krajów o niskim ryzyku epidemicznym i jednocześnie cieszących się do tej pory szczególnym zainteresowaniem ze strony pasażerów - mówił Czernicki w komentarzu dla Business Insider w poniedziałek (18.05).

W pierwszym okresie należy spodziewać się dodatkowych kontroli (m.in. pomiaru temperatury, obowiązku odkażania rąk i zachowania dystansu, noszenia maseczek) oraz ograniczeń w działalności infrastruktury lotniskowej (sklepów, restauracji, salonów biznesowych). Dodatkowo, jak informuje LOT, prowadzone są prace nad wypracowaniem rozwiązań, które zminimalizują kontakty z obsługą lotniskową. Chodzi przede wszystkim o stosowanie na szeroką samoobsługowej odprawy oraz boardingu, zwiększenie limitu ciężaru bagażu podręcznego do 10 kg. Jak zapewnia przewoźnik, szczegółowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące na lotniskach zostaną przedstawione pasażerom do 25 maja br.

Także na pokładach wprowadzone zostaną dodatkowe środki bezpieczeństwa. Załogi zobowiązane zostaną do noszenia maseczek i rękawiczek. Obowiązek zakrywania ust i nosa będą mieli także pasażerowie. Serwis zostanie zminimalizowany, a przekąski i napoje podawane będą w indywidualnych opakowaniach.

fot. Marek Stus

- Samoloty LOT-u wyposażone są w filtry typu HEPA (High EfficiencyParticulate-Air), które usuwają 99,9% bakterii i wirusów unoszących się w powietrzu. Dodatkowo pokład, schowki ponad siedzeniami oraz luki bagażowe są regularnie dezynfekowane za pomocą specjalnych środków biobójczych - czytamy w informacji przesłanej do naszej redakcji.

fot. (o ile nie podano inaczej): mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
WROMK 2020-05-22 09:08   
WROMK - Profil WROMK
Jednak loty krajowe tylko do 31 maja zakazane
WROMK 2020-05-22 09:04   
WROMK - Profil WROMK
Właśnie zakazali wszelkich lotów krajowych do 6 czerwca.Bardzo ciekawe jak państwowa linia działa wbrew swojemu właścicielowi.
gość_2c43c 2020-05-21 09:31   
gość_2c43c - Profil gość_2c43c
@gość_e4ee9 przed zabraniem głosu warto coś wiedzieć. np. to że EASA przygotowała "tarczę" dotycząca ciągłości uprawnień.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama