Rząd Tajlandii przygotowany na bankructwo Thai Airways

18 maja 2020 10:28
W czwartek (14.05) ogłoszono, że tajski narodowy przewoźnik może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości, co ma ułatwić jego odbudowę. Pakiet większościowy Thai Airways należy do skarbu państwa Tajlandii, dlatego ostateczną decyzję podejmie rząd.
Reklama
Rząd w Bangkoku rozważa złożenie przez Thai Airways wniosku o ogłoszenie upadłości, którego pozytywne rozpatrzenie przez państwowy komitet ds. polityki przedsiębiorczości, pomogłoby zbudować nowego, bliźniaczego narodowego przewoźnika – donoszą lokalne media. Drugim możliwym wyjściem jest wdrożenie planu naprawczego, którego głównym punktem byłoby zapewnienie Thai Airways państwowej w wysokości 1,7 mld dolarów (ok. 7,2 mld złotych).

Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Transportu dyskutowały wspólnie nad opracowaniem planu naprawczego, ale ostatecznie będzie to zależeć od decyzji rządu, który wybierze najlepszą opcję dla Thai Airways i wszystkich zaangażowanych stron, w tym wierzycieli – powiedział Uttama Savanayana, tajski minister finansów, w wywiadzie dla Bangkok Post.

Na piątkowym (15.05) spotkaniu z ministrami, Prayut Chan-o-cha, premier Tajlandii, miał poczynić pierwsze kroki w kierunku zrealizowania planu naprawczego dla Thai. Według nieoficjalnych źródeł, premier kraju zapowiedział, że przewoźnik nigdy nie złoży wniosku o ogłoszenie bankructwa, ze względu na idące za tym starty wizerunkowe dla samego Thai Airways, ale i rządu.


Problemy finansowe Thai Airways nie pojawiły się wraz ze światową pandemią koronawirusa – w 2017 r. przewoźnik odnotował stratę netto w wysokości 66 mln dolarów (ok. 278 mln złotych) w 2017 r. Straty drastycznie wzrosły do 361 mln dolarów (ok. 1,52 mld złotych) w 2018 r. oraz 374 mln dolarów (ok. 1,58 mld złotych) w roku ubiegłym. Na chwilę obecną długi największego tajskiego przewoźnika szacuje się na 7,6 mld dolarów (ok. 32,1 mld złotych), z czego zobowiązania w wysokości 674 mln dolarów powinny być spłacone jeszcze w tym roku.

Ogromna pożyczka, która miałaby być przyznana przewoźnikowi, może być przeznaczona przede wszystkim na najpilniejsze spłaty oraz pokrycie części bieżących kosztów operacyjnych. Restrukturyzacja Thai będzie obejmować także znaczne zmniejszenie wielkości floty i utratę wielu miejsc pracy.

Fot.: materiały prasowe, Airbus

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy