Wizz Air z pomocą brytyjskiego rządu. Virgin niekoniecznie

29 kwietnia 2020 09:47
6 komentarzy
Okazuje się, że zgrzyt na linii brytyjski rząd – Virgin Atlantic nabiera coraz większych gabarytów. Gabinet Borisa Johnsona postanowił dofinansować węgierskiego Wizz Aira.
Reklama
Wizz Air jest w stanie przetrwać nawet 20 miesięcy bez realizowanych lotów, więc tym bardziej pomoc Brytyjczyków dziwi zarząd Virgin Atlantic. Jak przyznają władze linii, nie zależy im na rządowych ulgach, a konkretnej pożyczce, którą są gotowi w całości spłacić. Nawet właściciel większości udziałów spółki, Richard Branson, zadeklarował, że jest w stanie zabezpieczyć kredyt własną wyspą.

Skala pomocy dla węgierskiego przewoźnika nie jest mała. 300 mln pożyczki ze strony brytyjskiego rządu to suma, o którą wnioskować chciał właśnie Virgin. Ponadto, oprocentowanie pakietu jest symboliczne i ma wynosić tylko 0,6 proc.


Przyczyn decyzji rządu nie doszukamy się również w strukturze zatrudnienia. Węgierskie linie co prawda dają pracę wielu Brytyjczykom, ale skala zatrudnienia nie jest porównywalna do etatów obywateli Zjednoczonego Królestwa w ramach Virgin, czy chociażby British Airways, które też mogą mieć pretensje do decyzji władz.

Mimo że British Airways nie są tzw. liniami narodowymi a spółką brytyjsko-hiszpańską (wraz z Iberia Airlines współtworzą International Airlines Group), z perspektywy brytyjskiej gospodarki są niezaprzeczalnie ważniejsze niż węgierski Wizz Air.

Bardzo prawdopodobnym scenariuszem jest personalna antypatia do władz Virgin. Pomijając fakt, iż przewoźnik to w 49 proc. kapitał amerykański, sam Branson (nomen omen obywatel Wielkiej Brytanii) przez ponad dekadę unikał brytyjskiego systemu podatkowego. Żyjąc na Necker Island wyraźnie oszczędzał na składach, więc nic dziwnego, że państwo wolało wspomóc Węgrów, niż mieszkańców rajów podatkowych.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_f29ff 2020-05-01 20:58   
gość_f29ff - Profil gość_f29ff
@adam1987 skoro ktoś twierdzi, że ma kasę na 3 lata bez latania, potem zwalnia 1/3 ludzi, a potem wyciąga łapę po państwowe to tak, to są himalaje hipokryzji
gość_81138 2020-04-30 23:43   
gość_81138 - Profil gość_81138
Tak się składa, ze WIZZAir UK jest firmą brytyjską, z brytyjskim AOC, samolotami zarejestrowanymi w Wielkiej Brytanii i odprowadza podatki również w Wielkiej Brytanii...
adam1987 2020-04-29 16:55   
adam1987 - Profil adam1987
@gość_f29ff: Czy ja wiem czy Himalaje hipokryzji. Skoro konkurencja dostaje takie pożyczki, to jeśli jej się nie weźmie, to będzie się w gorszej sytuacji konkurencyjnej niż oni. BA też przecież było bardzo dochodową linią, więc to nie tak, że tylko źle zarządzane linie dostają pieniądze.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy