×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Gdańsk: Pierwszy kwartał ze spadkiem


Gdańskie lotnisko w pierwszych trzech miesiącach br. obsłużyło 887 tys. podróżnych. To o 11,4 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2019 r.


Liczba pasażerów według miesięcy
- Wstrzymanie regularnego ruchu lotniczego ma wpływ na nasze lotnisko, podobnie jak na inne lotniska w Polsce, Europie i na świecie. Skutki spowodowane koronawirusem boleśnie odczuwają linie lotnicze, z którymi na co dzień blisko współpracujemy. W tym kontekście, nasze wyniki za I kwartał, a szczególnie za marzec, kiedy loty zostały wstrzymane, są zgodne z pesymistycznymi przewidywaniami. Rok 2020 zaczął się dla nas świetnie i w pierwszych dwóch miesiącach roku odnotowaliśmy dwucyfrowe wzrosty obsługiwanych pasażerów. Od połowy marca tych pasażerów nie ma, co musi oznaczać spadki – komentuje Tomasz Kloskowski, prezes gdańskiego lotniska. 

W styczniu i lutym port lotniczy im. L. Wałęsy notował dwucyfrowe wzrosty, o odpowiednio 17,4 proc. (374,3 tys.) i 14,3 proc. (367,5 tys.). Załamanie przyszło w marcu, kiedy liczba pasażerów spadła o 59,8 proc. do poziomu 145,1 tys. W ruchu międzynarodowym niskokosztowym odprawiono w pierwszym kwartale 679,9 tys. osób, z kolei przewoźnicy tradycyjni przewieźli za granicę 111,2 tys. pasażerów. Połączenia krajowe tradycyjne wybrało natomiast 52,9 tys. podróżnych, a low-costowe - 18,4 tys. Z połączeń nieregularnych (czarterowych i GA) skorzystało od stycznia do marca 21,1 tys. klientów (-5 proc.).

Największym przewoźnikiem na gdańskim lotnisku był Wizz Air, który obsłużył 49,3 proc. całego ruchu (424,9 tys.). Dalej znalazł się Ryanair (28,4 proc., 245 tys.). Dopiero na trzecim i kolejnych miejscach znaleźli się przewoźnicy tradycyjni: LOT (6,1 proc., 52,9 tys.), Lufthansa (5 proc., 43 tys.), SAS (3,7 proc., 32 tys.) i KLM (3,6 proc., 31,2 tys.).

Najwięcej pasażerów wybrało podróże z i do Londynu (Stansted, Gatwick, Luton) - 101,4 tys. Dalej uplasowały się Oslo (Gardermoen, Torp) - 74,7 tys., Kopenhaga (49,6 tys.), Sztokholm (Skavsta, Arlanda) - 46,3 tys. oraz Warszawa - 46 tys. 


Podobnie jak w przypadku statystyk pasażerskich sytuacja kształtuje się w statystykach operacyjnych. O ile w dwóch pierwszych miesiącach notowano przyrosty (w styczniu o 13,5 proc. do 3,8 tys., w lutym o 19,3 proc. do 3,5 tys.), tak marzec zamknął się na ponad 40-proc. minusie (2 tys.). Obecnie, jak zawiadamia port, odbywają się starty i lądowania głównie samolotów cargo, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, na platformy wiertnicze i zlecane ad hoc, np. wojskowe czy prywatne realizowane z powodów zdrowotnych. Lotnisko jest także gotowe aby w każdej chwili przyjmować maszyny realizujące rejsy repatriacyjne czy specjalne.

W omawianym okresie przeładowano 1,8 tys. ton frachtu lotniczego (b.z.). 

Gdańskie lotnisko wypracowało z kolei 6,3 mln zysku operacyjnego netto. Wynik ten jest jednak gorszy od ubiegłorocznego w analogicznym okresie o 23,3 proc. Mimo panemii kontynuowane są wszystkie rozpoczęte inwestycje: budowa biurowca Alfa w ramach Airport City oraz przedłużenie terminala. 

- Po wstrzymaniu ruchu lotniczego i ograniczeniu pracy naszego lotniska znaleźliśmy oszczędności tam, gdzie to było możliwe. Renegocjowaliśmy umowy, bo tak jak nasi partnerzy zostaliśmy pozbawieni dochodów. Redukujemy koszty, ale wykorzystujemy w tym celu tylko miękkie narzędzia. Nikogo nie zwalniamy. Część załogi pracuje zdalnie, część jest na urlopach, inni korzystają z płatnej opieki nad dziećmi - dodaje Kloskowski. 

fot. Dominik Sipinskigość_5f59b - Profil
gość_5f59b
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie