Gdańsk: Pierwszy kwartał ze spadkiem

16 kwietnia 2020 15:38
1 komentarz
Gdańskie lotnisko w pierwszych trzech miesiącach br. obsłużyło 887 tys. podróżnych. To o 11,4 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2019 r.
Reklama
Statystyki Gdańsk (GDN)
 
- Wstrzymanie regularnego ruchu lotniczego ma wpływ na nasze lotnisko, podobnie jak na inne lotniska w Polsce, Europie i na świecie. Skutki spowodowane koronawirusem boleśnie odczuwają linie lotnicze, z którymi na co dzień blisko współpracujemy. W tym kontekście, nasze wyniki za I kwartał, a szczególnie za marzec, kiedy loty zostały wstrzymane, są zgodne z pesymistycznymi przewidywaniami. Rok 2020 zaczął się dla nas świetnie i w pierwszych dwóch miesiącach roku odnotowaliśmy dwucyfrowe wzrosty obsługiwanych pasażerów. Od połowy marca tych pasażerów nie ma, co musi oznaczać spadki – komentuje Tomasz Kloskowski, prezes gdańskiego lotniska.

W styczniu i lutym port lotniczy im. L. Wałęsy notował dwucyfrowe wzrosty, o odpowiednio 17,4 proc. (374,3 tys.) i 14,3 proc. (367,5 tys.). Załamanie przyszło w marcu, kiedy liczba pasażerów spadła o 59,8 proc. do poziomu 145,1 tys. W ruchu międzynarodowym niskokosztowym odprawiono w pierwszym kwartale 679,9 tys. osób, z kolei przewoźnicy tradycyjni przewieźli za granicę 111,2 tys. pasażerów. Połączenia krajowe tradycyjne wybrało natomiast 52,9 tys. podróżnych, a low-costowe - 18,4 tys. Z połączeń nieregularnych (czarterowych i GA) skorzystało od stycznia do marca 21,1 tys. klientów (-5 proc.).

Największym przewoźnikiem na gdańskim lotnisku był Wizz Air, który obsłużył 49,3 proc. całego ruchu (424,9 tys.). Dalej znalazł się Ryanair (28,4 proc., 245 tys.). Dopiero na trzecim i kolejnych miejscach znaleźli się przewoźnicy tradycyjni: LOT (6,1 proc., 52,9 tys.), Lufthansa (5 proc., 43 tys.), SAS (3,7 proc., 32 tys.) i KLM (3,6 proc., 31,2 tys.).

Najwięcej pasażerów wybrało podróże z i do Londynu (Stansted, Gatwick, Luton) - 101,4 tys. Dalej uplasowały się Oslo (Gardermoen, Torp) - 74,7 tys., Kopenhaga (49,6 tys.), Sztokholm (Skavsta, Arlanda) - 46,3 tys. oraz Warszawa - 46 tys.


Podobnie jak w przypadku statystyk pasażerskich sytuacja kształtuje się w statystykach operacyjnych. O ile w dwóch pierwszych miesiącach notowano przyrosty (w styczniu o 13,5 proc. do 3,8 tys., w lutym o 19,3 proc. do 3,5 tys.), tak marzec zamknął się na ponad 40-proc. minusie (2 tys.). Obecnie, jak zawiadamia port, odbywają się starty i lądowania głównie samolotów cargo, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, na platformy wiertnicze i zlecane ad hoc, np. wojskowe czy prywatne realizowane z powodów zdrowotnych. Lotnisko jest także gotowe aby w każdej chwili przyjmować maszyny realizujące rejsy repatriacyjne czy specjalne.

W omawianym okresie przeładowano 1,8 tys. ton frachtu lotniczego (b.z.).

Gdańskie lotnisko wypracowało z kolei 6,3 mln zysku operacyjnego netto. Wynik ten jest jednak gorszy od ubiegłorocznego w analogicznym okresie o 23,3 proc. Mimo panemii kontynuowane są wszystkie rozpoczęte inwestycje: budowa biurowca Alfa w ramach Airport City oraz przedłużenie terminala.

- Po wstrzymaniu ruchu lotniczego i ograniczeniu pracy naszego lotniska znaleźliśmy oszczędności tam, gdzie to było możliwe. Renegocjowaliśmy umowy, bo tak jak nasi partnerzy zostaliśmy pozbawieni dochodów. Redukujemy koszty, ale wykorzystujemy w tym celu tylko miękkie narzędzia. Nikogo nie zwalniamy. Część załogi pracuje zdalnie, część jest na urlopach, inni korzystają z płatnej opieki nad dziećmi - dodaje Kloskowski.

fot. Dominik Sipinski

Ostatnie komentarze

gość_9e15a 2020-04-16 19:29   
gość_9e15a - Profil gość_9e15a
Nie ma się co oszukiwać. W I kwartale wszystkie polskie lotniska odnotują spadki, może poza WAW ze względu na sporo rejsów w ramach #LotdoDomu, chociaż też wątpię. Jakiekolwiek wzrosty by nie były za pierwsze 2 miesiące, to marzec i tak wszystko pociągnie w dół. W każdym razie teraz nie ważne są statystyki tylko to, żeby udało się możliwie jak najskuteczniej odbudować branżę lotniczą, kiedy minie już pandemia.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy