Katowice podsumowują pierwszy kwartał

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
15 kwietnia 2020 11:03
4 komentarze
Pandemia koronawirusa drastycznie zweryfikowała pierwotne prognozy w Katowicach. Zakładano, że w pierwszym kwartale wzrost wyniesie ok. 19 proc. Ostatecznie od stycznia do marca pyrzowickie lotnisko obsłużyło blisko 651,9 tys. pasażerów, czyli o 8,5 proc. mniej niż w tym samym okresie 2019 r.
Reklama

Statystyki Katowice (KTW)
Dwucyfrowe wzrosty notowano w styczniu i lutym. Najszybciej ruch rósł w pierwszym miesiącu (290,3 tys., +23,6 proc.), nieco wolniej - w drugim (264,9 tys., +16,5 proc.). Prawdziwe załamanie przyszło w marcu, kiedy pojawiły się obostrzenia przeciwepidemiczne. W całym ubiegłym miesiącu udało się obsłużyć niecałe 100 tys. osób (-61,4 proc.).

- Z dużym optymizmem wchodziliśmy w 2020 rok, w którym linie lotnicze miały przewieźć z i do Pyrzowic rekordowe około 5,5 mln podróżnych. Niestety pandemia koronawirusa zupełnie odwróciła sytuację. Światowa branża lotnicza nie tylko znalazła się w największym w swojej ponad 100-letniej historii kryzysie, ale także w fazie bardzo dużej niepewności, ponieważ nie wiemy, kiedy pasażerski ruch lotniczy zostanie wznowiony. Bez wątpienia pandemia będzie miała negatywny wpływ na wielkość ruchu lotniczego nie tylko w tym roku, ale także w 2021. Wstępnie prognozujemy, że bieżący rok zakończymy dwucyfrowym procentowym spadkiem ruchu pasażerskiego. Niewykluczone, że ruch w Pyrzowicach zmniejszy się o ponad połowę w porównaniu z minionym rokiem – skomentował Artur Tomasik prezes zarządu GTL, zarządcy Katowice Airport.


Katowice w pierwszym kwartale pozostały liderem w segmencie przewozów cargo wśród portów regionalnych, mimo spadków w pierwszych dwóch miesiącach br. To głównie wynik szczytu epidemii koronawirusa w Chinach i znacznego ograniczenia przewozów. W styczniu liczba odprawionych towarów zmniejszyła się o 8,7 proc. (1,6 tys. ton), w lutym o 1,1 proc. (1,5 tys. ton). Odbicie nastąpiło w marcu (+7,5 proc., 1,7 tys. ton). Pierwszy kwartał zamknął się jednak na niewielkim minusie (-1 proc., blisko 4,9 tys. ton).

- Zakaz lotów nie obejmuje rejsów cargo oraz np. rejsów związanych z przebazowaniami na przeglądy techniczne. Dzięki temu, w czasie pandemii SARS-CoV-2, ruch lotniczy w Pyrzowicach nie wygasł całkowicie i każdego dnia notujemy kilkanaście operacji startów i lądowań dużych statków powietrznych. Port funkcjonuje zarówno w obrębie terminalu towarowego, jak i bazy do obsługi technicznej samolotów – dodaje Tomasik.

W pierwszym kwartale w Katowicach obsłużono nieco ponad 7 tys. startów i lądowań. To o 2,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_2cc6f 2020-04-15 20:44   
gość_2cc6f - Profil gość_2cc6f
gość_e0a10 urocze są te oderwane od rzeczywistości wrzutki na temat KTW. Zawsze się zastanawiam jakie intencje przyświecają ludziom, którzy klepią takie oderwane od realiów komentarze.

Kłamiesz twierdząc, że jest problem w sfinansowaniu rozpoczętych inwestycji. Wystarczy sprawdzić organoleptycznie co dzieje, się na placu rozbudowy terminalu B, gdzie wykonawca "ciśnie" jak szalony i termin zakończenie inwestycji nie jest zagrożony. Bez przeszkód realizowana jest rozbudowa płyty. Ponadto niebawem do użytku oddana zostanie centralna wartownia.

Widzę, że niektórzy już wiedzą jak rynek się podzieli i brawurowo ferują jednoznaczne oceny. Robią to nie mając jednak bladego pojęcia, kiedy cokolwiek się ruszy w lotnictwie i kto po tej hekatombie w branży będzie stał na nogach. No ale tutaj nie chodzi o merytorykę, a próbę wywalenie swoich frustracji na KTW, więc fakty są nieistotne.
gość_e0a10 2020-04-15 16:31   
gość_e0a10 - Profil gość_e0a10
Rzeczywiście nie ma czego zazdrościć. Dobrze że jest cargo. Problem w sfinansowaniu rozpoczętych inwestycji. Kiedy lotnictwo wróci do normalności , to nie będzie takiego szału jak dotychczas. KTW staną się portem peryferyjnym w ruchu pasażerskim , przy dominacji KRK. Warto się na to przygotować , tak jak to robi WIZZ , patrząc z perspektywą co najmniej roku.
KRK ,GDN, WRO, i POZ , te porty będą wcześnie pobudzone ruchem lotniczym.
gość_a6ec9 2020-04-15 13:09   
gość_a6ec9 - Profil gość_a6ec9
To będzie bardzo trudny rok i nie tylko dla KTW. W KTW czartery w pozostałej części roku będą bliskie zeru. Wizz i Ryan będzie mocno ciąć siatkę, Pyrzowice stracą ponownie połączenie z MUC prze Lufthansę. Na razie pozostanie FRA.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama