Qantas zawiesza wszystkie rejsy międzynarodowe

19 marca 2020 09:30
1 komentarz
Linie Qantas i Jetstar wstrzymają wszystkie loty międzynarodowe od końca marca w związku z pandemią koronawirusa.
Reklama
Linie lotnicze wyślą również 2/3 swoich pracowników na bezpłatne urlopy, które potrwają do końca maja. Decyzja ta została podjęta po tym, jak rząd federalny zrewidował swoje zalecenia dotyczące podróżowania, zalecając, aby nie zezwalać na wszystkie zagraniczne podróże z Australii.

Linia lotnicza poinformowała, że regularne loty międzynarodowe będą kontynuowane do końca marca, aby pomóc w repatriacji Australijczyków, a następnie zostaną zawieszone przynajmniej do końca maja.

O 60 proc. zmniejszy się również liczba lotów krajowych, a ponad 150 samolotów zostanie tymczasowo uziemionych - w tym wszystkie airbusy A380 i boeingi 787. Qantas zwolni tymczasowo większości z 30 tys. swoich pracowników i zagwarantuje wszystkim pracownikom co najmniej cztery tygodnie płatnego urlopu.

Pracownicy otrzymają dodatkowe mechanizmy wsparcia, w tym urlop za połowę wynagrodzenia i wczesny dostęp do długiego urlopu. Jednak dla niektórych pracowników linia lotnicza przyznaje urlopy bez wynagrodzenia, co jest nieuniknione.


- Jest to bardzo trudna sytuacja dla naszych pracowników, podobnie jak dla wielu innych grup społecznych. Mamy teraz silną pozycję finansową, ale nasz rachunek płacowy wynosi ponad 4 miliardy dolarów rocznie. Większość naszych pracowników będzie korzystać z różnych rodzajów płatnych urlopów w tym czasie, a my będziemy mieli wiele możliwości wsparcia. Rozmawiamy też z naszymi partnerami, jak Woolworths, o tymczasowych możliwościach pracy dla naszych ludzi - powiedział Alan Joyce, prezes linii Qantas.

Główne kierownictwo i zarząd Qantasa, podobnie jak dyrektor generalny, nie będą pobierać wynagrodzenia do końca roku obrotowego. Qantas zapowiedział, że utrzyma połączenia z prawie wszystkimi australijskimi kierunkami krajowymi i regionalnymi obsługiwanymi przez Qantas, QantasLink i Jetstar, ale z wcześniej ogłoszonym ograniczonym oferowaniem.

Połączenia Qantasa z Sydney do Melbourne, drugiej co do popularności trasy lotniczej na świecie, zostaną zmniejszone z 250 lotów tygodniowo (w dwie strony) do zaledwie 88. Jetstar z kolei zmniejszy podaż na tej trasie z 93 do 28 lotów tygodniowo, co stanowi redukcję o 70 proc. Ograniczenia wpłyną również na trasy obsługiwane przez QantasLink w całej regionalnej Australii, a niektóre z nich zostaną całkowicie zawieszone.

Qantas skontaktuje się bezpośrednio z klientami dotkniętymi cięciami od przyszłego poniedziałku, a bilety na odwołane loty będą mogły zostać przekształcone w środki do wykorzystania na przyszłe podróże na pokładzie australijskiej linii. Linie lotnicze zawiesiły również planowaną wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy od kwietnia do września.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

gość_7c2e1 2020-03-29 13:53   
gość_7c2e1 - Profil gość_7c2e1
A co z linią London - Perth ?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy