8,5 tys. osób skorzystało z akcji "LOT do domu"

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
18 marca 2020 20:17
7 komentarzy
Od 14 marca, kiedy ruszyła operacja #LOTdoDomu, do Polski sprowadzono ponad 8,5 tys. osób, wykonując 56 operacji lotniczych z kilkudziesięciu kierunków z całego świata.
Reklama
W kolejnych dniach planowane są kolejne rejsy, mające na celu sprowadzenie do kraju tych osób, które z powodu koronawirusa i wstrzymania ruchu lotniczego oraz kolejowego, nie mogły w normalnym trybie wrócić do domów.

Jak przekonuje przewoźnik operacja #LOTdoDomu ma charakter niekomercyjnyi jest realizowana we współpracy z polskim rządem.

"W tej sytuacji pomoc Polakom to obowiązek narodowego przewoźnika. LOT zabiera pasażerów z wielu krajów, stara się latać tam, skąd Polacy nie mają możliwość w inny sposób powrócić do ojczyzny" - czytamy w komunikacie prasowym przesłanym do naszej redakcji.


- Koncentrujemy wszystkie nasze siły na organizowaniu akcji ratunkowej dla naszych rodaków przebywających poza granicami Polski. Dokładamy wszelkich starań, żeby możliwie szybko sprowadzić do kraju jak największą liczbę Polaków w sytuacji, gdy coraz więcej krajów zamyka granice w obawie przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa – podkreśla Maciej Wilk, członek zarządu ds. operacyjnych w Polskiej Grupie Lotniczej. – A w wyniku wstrzymania ruchu lotniczego, nawet kilkaset tysięcy Polaków mogło być pozbawionych możliwości powrotu do Polski. Dlatego operacja #LOTdoDomu to projekt wyjątkowy, bezprecedensowy i po raz pierwszy w historii działalności naszych linii lotniczych, prowadzony na taką skalę.

Polskie Linie Lotnicze LOT organizują specjalne loty czarterowe w różne regiony świata. Zaplanowane są również dodatkowe rejsy np. z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Cypru, Malty oraz Stanów Zjednoczonych, w oparciu o szacunki dotyczące liczby Polaków wracających z tych kierunków.

- Operacja #LOTdoDomu to dziś jedyny sposób na umożliwienie powrotu do domu tysięcy Polaków, którzy pozostali poza granicami kraju. Organizacja tej operacji jest ogromnym wyzwaniem nie tylko ze względu na zamkniętą przestrzeń powietrzną wielu krajów, ale także z uwagi na fakt, że odbieramy naszych rodaków także z tych portów, które nie są regularnymi destynacjami LOT-u. To wymaga ogromnego zaangażowania służb dyplomatycznych, uzyskania licznych zgód i zapewnienia pełnego zaplecza technicznego. Dziękuję całej załodze PLL LOT za zaangażowanie w tę niezwykle ważną, trudną i bezprecedensową w skali świata operację – mówi kapitan Tadeusz Wrona, pilot Polskich Linii Lotniczych LOT.

Wszyscy Polacy, którzy chcą wrócić do kraju mogą zgłaszać zapotrzebowanie na przelot za pośrednictwem platformy internetowej LOT-u dostępnej pod adresem LOTdoDomu.pl.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_f85c7 2020-03-19 22:34   
gość_f85c7 - Profil gość_f85c7
Do gość_d73e5 . Wylot z Polski z KLM teoretycznie jest mozliwy dla pasazerow ktorzy utkneli przez zamkniecie granicy. W praktyce to nie dziala. Moj bilet zabookowany przez Qantas na loty Emirates nie moze byc zmieniony na KLM. Qantas nie byl w stanie podac alternatywy. Zaproponowal tylko darmowe zlikwidowanie rezerwacji i zwrot nieuzytej czesci pieniedzy i tylko w formie KREDYTU !! no przyszle loty z Qantasem !! Czyli bujaj sie gosciu i rob co chcesz !!
gość_30d53 2020-03-19 21:33   
gość_30d53 - Profil gość_30d53
Liczba ludzi,która skorzystała z tej akcji jest ogromna,było mało czasu na zorganizowanie tego ale jakoś się udało,już pomijając jakieś niedociągnięcia doceńmy pracę ludzi na lotnisku.
gość_d73e5 2020-03-19 18:36   
gość_d73e5 - Profil gość_d73e5
@gość_f85c7 Zdaje się, że można się wydostać z Polski za pomocą KLM przez Amsterdam, codziennie przylatują pustym samolotem z Amsterdamu do Warszawy i odlatują z obcokrajowcami.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy