Embraer pracuje nad nowym samolotem turbośmigłowym

21 stycznia 2020 09:30
1 komentarz
Brazylijski Embraer jest w zaawansowanym stadium badań nad budową nowego samolotu turbośmigłowego, który ma być rozwijany w ramach współpracy joint-venture z Boeingiem.
Reklama
Samolot będzie porównywalny pod względem wielkości lub nawet nieco większy od 70-miejscowych ATR-ów 72 - donosi "Reuters".

- Ten samolot wypełnia lukę na naszym rynku docelowym, jakim są maszyny poniżej 150 miejsc i będzie naturalnie współistnieć z ofertę embraerów E2 - powiedział John Slattery, prezes i dyrektor generalny Embraer Commercial Aviation.

W 2018 r. Embraer zgodził się na przekształcenie swojej działalności w zakresie komercyjnych statków powietrznych w spółkę joint-venture kontrolowaną przez Boeinga. Umowa ta została zatwierdzona przez kilka organów regulacyjnych, ale Unia Europejska nadal ocenia jej wpływ na konkurencję.

Slattery powiedział, że Embraer nie będzie kontynuować projektu samodzielnie z powodu kosztów szacowanych na kilka mld dolarów i innych priorytetów. Podkreślił jednak, że nie ma związku między badaniem dotyczącym turbośmigłowców a rozmowami z organami regulacyjnymi w sprawie pozostałej działalności komercyjnej w zakresie samolotów Embraer.

- Środki finansowe wymagane do zbudowania nowoczesnego samolotu komercyjnego są tak wysokiego rzędu, że nie mamy apetytu na realizację projektu poza współpracą joint-venture - dodał Slattery.


Slattery dopowiedział, że nie spodziewa się żadnych przeszkód, ponieważ Embraer pozostaje przekonany, że umowa z Boeingiem zostanie zatwierdzona na podstawie jej zalet, powołując się także na zainteresowanie ze strony klientów.

Embraer prowadzi również znaczące rozmowy z producentami silników, takimi jak General Electric, Rolls-Royce i Pratt & Whitney Canada na temat silników do nowego samolotu. Analitycy twierdzą, że na krótkich dystansach, turbośmigłowce są bardziej wydajne niż odrzutowce, zwłaszcza gdy ceny ropy są wysokie. Linie lotnicze wykorzystują te samoloty m.in. do obsługi odizolowanych części kraju, które ze względu na niski popyt, w przeciwnym razie nie posiadałyby połączeń lotniczych, jak to ma miejsce np. w Indonezji.

ATR, którego współwłaścicielami są Airbus i włoski Leonardo, kontroluje około 4/5 rynku samolotów turbośmigłowych, reszta jest obsługiwana przez Bombardiera DHC-8. Chińscy producenci również planują wejście na rynek turbośmigłowców, wykorzystując samoloty typu xian MA700.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

gość_2f0fc 2020-01-21 14:14   
gość_2f0fc - Profil gość_2f0fc
Silniki turbośmigłowe wywołują dyskomfort podczas lotu, a zwłaszcza podczas startu. Zarówno w ATR jak i dashach człowiek się czuje jakby siedział w komorze akustycznej.Nie polecam tych maszyn.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy