Boeing chce wziąć kredyt na 10 mld dolarów

21 stycznia 2020 08:30
3 komentarze
Boeing rozmawia z bankami o przyznaniu kredytu w wysokości 10 mld dolarów lub większym, w obliczu rosnących kosztów dla amerykańskiego producenta, po dwóch katastrofach z udziałem boeingów 737 MAX i globalnym uziemieniu samolotów tego typu.
Reklama
Boeing zabezpieczył do tej pory, co najmniej 6 mld dolarów od banków i rozmawia z innymi kredytodawcami o zwiększeniu kwoty finansowania - donosi "CNBC", powołując się na swoje źródła.

Informację tę potwierdził "Reuters", jednak wciąż nie wiadomo jaką kwotę będzie chciał pozyskać amerykański producent oraz czy będzie on dążył do sprzedaży nowych obligacji. Jedną z kluczowych kwestii dla Boeinga jest elastyczność, ponieważ nie jest jasne, jak długo Boeing 737 MAX pozostanie uziemiony. Producent nie komentuje medialnych spekulacji.

Reuters poinformował w piątek, że jest mało prawdopodobne, aby Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) przeprowadziła ponowną certyfikację samolotu do marca br. Proces ten może potrwać do kwietnia lub nawet dłużej.

Boeing potwierdził w poniedziałek, że w ostatnich dniach tymczasowo wstrzymał produkcję 737 MAX w stanie Waszyngton. Przedsiębiorstwo zapowiedziało w grudniu 2019 r., że produkcja zostanie wstrzymana w styczniu br.

- Obecnie produkcja maxów została tymczasowo zawieszona w fabrykach 737. Zakład w Renton pozostaje otwarty, ponieważ nasze zespoły koncentrują swoją pracę na kilku inicjatywach jakościowych - poinformował przedstawiciel Boeinga.


Boeing nie otrzymuje zapłaty, dopóki nie dostarczy samolotów, które produkuje. Firma oszacowała dotychczasowe koszty uziemienia 737 MAX na ponad 9 mld dolarów i oczekuje się, że ujawni znaczące dodatkowe koszty podczas publikacji wyników za czwarty kwartał. Amerykański producent stoi w obliczu rosnących kosztów związanych ze wstrzymaniem produkcji samolotu w tym miesiącu, rekompensatą dla linii lotniczych za utracone loty i wsparciem łańcucha dostaw.

Analitycy szacują, że Boeing traci około 1 mld dolarów miesięcznie z powodu uziemienia. W trzecim kwartale zanotował prawie 3 mld dolarów na minusie przepływów pieniężnych. Boeing opublikował także wstępne wyniki zamówień i dostaw, które były na jednym z najniższych poziomów od dłuższego czasu.

W piątek, przedstawiciele Boeinga poinformowali, że zespół będzie koncentrować się teraz na naprawie nowego problemu z oprogramowaniem boeingów 737 MAX, który został odkryty w Iowa podczas przeglądu technicznego proponowanej aktualizacji dla samolotu.

W zeszłym tygodniu, linie American Airlines i Southwest Airlines zapowiedziały, że boeingi 737 MAX nie będą uwzględniane w rozkładzie lotów do początku czerwca br. Również w tym miesiącu FAA i Boeing poinformowały, że analizują problem z okablowaniem, które może potencjalnie spowodować zwarcie w feralnych samolotach.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_6b83a 2020-01-24 17:45   
gość_6b83a - Profil gość_6b83a
"nasze zespoły koncentrują swoją pracę na kilku inicjatywach jakościowych" Od roku nie latają a oni poprawiają jakość.
gość_9a53e 2020-01-21 11:12   
gość_9a53e - Profil gość_9a53e
W takie sytuacji wykładanie kasy na down payment to czyste samobójstwo. Ostatnio znaleziono kolejną wadę w oprogramowania. Tym razem dotyczącą samego "startu" samolotu. Problemy się więc piętrzą, a żadnego kalendarium powrotu do służby nawet jeszcze nie ma.

Terminy podawane przez same linie lotnicze pochodzą z lotnisk gdzie są bazowane uziemione benki. W ten sposόb lotniska wiedzą do kiedy szrot będzie u nich bazować i na jak długo mają być jeszcze wystawiane faktury za tę usługę.
adam1987 2020-01-21 09:21   
adam1987 - Profil adam1987
"Boeing nie otrzymuje zapłaty, dopóki nie dostarczy samolotów, które produkuje."

A czy przypadkiem nie dostają "zadatku" podczas zamówienia?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy