Airbus wykonał pierwszy w pełni autonomiczny start samolotu pasażerskiego

17 stycznia 2020 10:30
3 komentarze
Załoga fabryczna Airbusa przeprowadziła na lotnisku w Tuluzie-Blagnac pierwsze całkowicie automatyczne starty z wykorzystaniem systemu rozpoznania obrazu.
Reklama

Zespół testowy, składający się z dwóch pilotów i trzech inżynierów prób w locie, sprawdzał działanie innowacyjnego systemu 18 grudnia ub. r., wykonując osiem startów w trakcie trwającego cztery i pół godziny zadania.

- Podczas testu samolot działał zgodnie z oczekiwaniami. Po wykołowaniu na drogę startową, czekając na zgodę na start, włączyliśmy autopilota. Przestawiliśmy dźwignię przepustnicy w położenie do startu i obserwowaliśmy reakcję maszyny. Zaczęła się poruszać i przyspieszać automatycznie, trzymając się linii środkowej drogi startowej, z prędkością zadaną w systemie. Dziób samolotu zaczął się unosić, co pozwoliło uzyskać właściwą dla startu wartość kąta natarcia. Kilka sekund później byliśmy w powietrzu - opowiada Yann Beaufils, pilot testowy Airbusa.

Zamiast polegać na systemie lądowania według wskazań przyrządów (ILS), czyli technologii naziemnej od lat wykorzystywanej na lotniskach obsługujących samoloty pasażerskie, załoga testowa podczas automatycznych startów korzystała z systemu rozpoznawania obrazu, zainstalowanego bezpośrednio w samolocie.

Potwierdzenie zdolności do autonomicznego startu to kamień milowy w projekcie Airbusa ATTOL (Autonomous Taxi, Take-Off & Landing – Autonomiczne Kołowanie, Start i Lądowanie). Uruchomiony w czerwcu 2018 r. ATTOL jest jednym z latających demonstratorów technologii, testowanych przez Airbusa w celu zrozumienia wyzwań wiążących się z automatyzacją statków powietrznych. Kolejnymi etapami projektu będą próby autonomicznego kołowania oraz lądowania, przeprowadzone do połowy br.

Airbus nie eksperymentuje z automatyzacją statków powietrznych jako celem samym w sobie, lecz bada technologie autonomiczne równolegle z innowacjami w takich obszarach jak inżynieria materiałowa, napęd elektryczny i systemy łączności. W ten sposób jest w stanie ocenić możliwość ich wykorzystania w działaniach na rzecz rozwiązania kluczowych problemów, którym lotnictwo będzie musiało stawić czoła w najbliższej przyszłości, w tym w dziedzinach zarządzania ruchem lotniczym, niwelowania niedostatku pilotów i usprawniania operacji lotniczych. Jednocześnie Airbus wykorzystuje te możliwości, aby jeszcze bardziej poprawić bezpieczeństwo lotów, zapewniając utrzymanie już osiągniętego, bezprecedensowego jego poziomu.

Zastosowanie technologii autonomicznych, mające na celu poprawę efektywności operacji lotniczych oraz ogólnej wydajności samolotów, nie oznacza pozbawienia pracy pilotów. Technologie autonomiczne mają być bowiem wsparciem w ich pracy, pozwalając mniej zajmować się kierowaniem maszyną, a bardziej skupiać się na podejmowaniu ważnych decyzji i zarządzaniu lotem.

fot. mat. prasowe

Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_aa24a 2020-01-20 08:12   
gość_aa24a - Profil gość_aa24a
gość_00546 jeśli w tym kierunku lotnictwo pójdzie (a to możliwe przecież) to tylko w jednym się mylisz. Najpierw będą tak latać ludzie, a później cargo. Biorąc pod uwagę co przewozi cargo niższe odszkodowanie będzie za 189 ludzi ;) sorry, taki paskudny świat
gość_00546 2020-01-17 21:18   
gość_00546 - Profil gość_00546
Najpierw będzie cargo latać bez pilotów a po kilku latach jak nic nie spadnie to pasażerskie też. Jeśli jesteście młodymi ludźmi drodzy czytelnicy to nie myślałbym o zawodzie pilota.
gość_9a53e 2020-01-17 17:59   
gość_9a53e - Profil gość_9a53e
Hell of an engineering achievement. Good Luck Airbus!
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy