×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Znamy najbardziej punktualne linie lotnicze i lotniska na świecie w 2019 roku


Rosyjskie linie Aerofłot i moskiewskie lotnisko Szeremietiewo to zwycięzcy rankingu punktualności za 2019 rok. Klasyfikację ogłosiła firma Cirium zajmująca się zbieraniem i analizą danych z branży lotniczej.


Zwycięzcą nowego rankingu okazał się Aerofłot, który otrzymał tytuł najbardziej punktualnej globalnej i zarazem europejskiej linii lotniczej. Wynik rosyjskiego przewoźnika to 86,68 proc. lotów zrealizowanych na czas w 2019 roku. Drugie miejsce zajęła japońska ANA z rezultatem 86,26 proc., zaś na trzeciej pozycji uplasowała się Delta osiągając wskaźnik lotów bez opóźnień na poziomie 85,69 proc. W pierwszej dziesiątce najbardziej punktualnych linii znalazły się jeszcze, według dalszej kolejności: brazylijski Azul, JAL, Alitalia, Air France, Emirates, Korean Air i SAS. Wszyscy poza skandynawskim przewoźnikiem mogą cieszyć się punktualnością przekraczającą 80 proc. Z kolei LATAM został wyróżniony za najbardziej punktualnie połączenia sieciowe realizowane przez wszystkie linie tej grupy w Brazylii, Chile, Ekwadorze i Peru. 

Zestawienie obejmuje również bardziej szczegółowe kategorie, w których podano przewoźników z najwyższymi wynikami w danym regionie świata. Wśród europejskich przewoźników, poza Aerofłotem, na podium znalazły się także rosyjskie linie S7 i Iberia. Na innych kontynentach, obok zwycięskiej ANA w Azji oraz Australii z Oceanią i Delty w Ameryce Północnej najlepszymi wynikami pochwalić się mogą też COPA Airlines (Ameryka Łacińska) i Qatar Airways (Bliski Wschód i Afryka). Z kolei w grupie przewoźników budżetowych najczęściej o czasie lądowały samoloty japońskiej linii StarFlyer. 


Wśród najbardziej ruchliwych lotnisk na świecie zwyciężył port Szeremietiewo z wynikiem 95,01 proc. Drugie miejsce przypadło panamskiemu Tocumen (93,41 proc.), a trzecie obsługującemu Guangzhou portowi Baiyun (92,52 proc). 


Niestety w rankingu przygotowanym przez Cirium nie udało się zająć punktowanej pozycji ani LOT-owi, ani też żadnemu z polskich lotnisk. 

Podstawą rankingu były dane dotyczące ponad 100 tys. lotów dziennie zrealizowanych przez 10% największych pod względem liczby lotów, podaży miejsc oraz wskaźnika ASK, czyli dostępnych miejsc na kilometr, linii lotniczych na świecie, które zarazem obejmują swym zasięgiem przynajmniej trzy z pięciu regionów (Europa, Azja z Australią i Oceanią, Afryka i Bliski Wschód, Ameryka Północna oraz Ameryka Łacińska). W przypadku badania punktualności portów lotniczych uwzględniono z kolei wyniki operacyjne kilkuset lotnisk podzielonych na cztery kategorie pod względem ich wielkości, dostępnej siatki połączeń itp. Pełny raport za 2019 rok oraz opis jego metodologii dostępny jest na stronie Cirium

Fot. Ciriumgość_d4b24 - Profil
gość_d4b24
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie