Znamy najbardziej punktualne linie lotnicze i lotniska na świecie w 2019 roku

Marek Stus - Profil Marek Stus
04 stycznia 2020 10:02
2 komentarze
Rosyjskie linie Aerofłot i moskiewskie lotnisko Szeremietiewo to zwycięzcy rankingu punktualności za 2019 rok. Klasyfikację ogłosiła firma Cirium zajmująca się zbieraniem i analizą danych z branży lotniczej.
Reklama

Zwycięzcą nowego rankingu okazał się Aerofłot, który otrzymał tytuł najbardziej punktualnej globalnej i zarazem europejskiej linii lotniczej. Wynik rosyjskiego przewoźnika to 86,68 proc. lotów zrealizowanych na czas w 2019 roku. Drugie miejsce zajęła japońska ANA z rezultatem 86,26 proc., zaś na trzeciej pozycji uplasowała się Delta osiągając wskaźnik lotów bez opóźnień na poziomie 85,69 proc. W pierwszej dziesiątce najbardziej punktualnych linii znalazły się jeszcze, według dalszej kolejności: brazylijski Azul, JAL, Alitalia, Air France, Emirates, Korean Air i SAS. Wszyscy poza skandynawskim przewoźnikiem mogą cieszyć się punktualnością przekraczającą 80 proc. Z kolei LATAM został wyróżniony za najbardziej punktualnie połączenia sieciowe realizowane przez wszystkie linie tej grupy w Brazylii, Chile, Ekwadorze i Peru.

Zestawienie obejmuje również bardziej szczegółowe kategorie, w których podano przewoźników z najwyższymi wynikami w danym regionie świata. Wśród europejskich przewoźników, poza Aerofłotem, na podium znalazły się także rosyjskie linie S7 i Iberia. Na innych kontynentach, obok zwycięskiej ANA w Azji oraz Australii z Oceanią i Delty w Ameryce Północnej najlepszymi wynikami pochwalić się mogą też COPA Airlines (Ameryka Łacińska) i Qatar Airways (Bliski Wschód i Afryka). Z kolei w grupie przewoźników budżetowych najczęściej o czasie lądowały samoloty japońskiej linii StarFlyer.


Wśród najbardziej ruchliwych lotnisk na świecie zwyciężył port Szeremietiewo z wynikiem 95,01 proc. Drugie miejsce przypadło panamskiemu Tocumen (93,41 proc.), a trzecie obsługującemu Guangzhou portowi Baiyun (92,52 proc).


Niestety w rankingu przygotowanym przez Cirium nie udało się zająć punktowanej pozycji ani LOT-owi, ani też żadnemu z polskich lotnisk.

Podstawą rankingu były dane dotyczące ponad 100 tys. lotów dziennie zrealizowanych przez 10% największych pod względem liczby lotów, podaży miejsc oraz wskaźnika ASK, czyli dostępnych miejsc na kilometr, linii lotniczych na świecie, które zarazem obejmują swym zasięgiem przynajmniej trzy z pięciu regionów (Europa, Azja z Australią i Oceanią, Afryka i Bliski Wschód, Ameryka Północna oraz Ameryka Łacińska). W przypadku badania punktualności portów lotniczych uwzględniono z kolei wyniki operacyjne kilkuset lotnisk podzielonych na cztery kategorie pod względem ich wielkości, dostępnej siatki połączeń itp. Pełny raport za 2019 rok oraz opis jego metodologii dostępny jest na stronie Cirium.

Fot. Cirium
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_0e1fe 2020-01-05 21:43   
gość_0e1fe - Profil gość_0e1fe
gość_21da3
Zatłoczone lotniska z małą dostępnością slotów mają bardzo duży wpływ na punktualność linii lotniczych.
gość_21da3 2020-01-05 13:39   
gość_21da3 - Profil gość_21da3
O ile rankingi punktualności linii lotniczych są jak najbardziej logiczne i ciekawe, o tyle nie rozumiem sensu takich rankingów w odniesieniu do lotnisk. Jaki wpływ maja poszczególne lotniska na punktualność rejsów? Jedynie taki czy potrafią obsłużyć samolot w planowanym czasie, wiec jeśli już to taki lotniskowy ranking powinien się chyba opierać nie o punktualność rejsów, ale raczej ich czasu pobytu na płycie lotniska vs. rozkład, choć i w tym wypadku miałbym obiekcje, bo jeśli samolot przylatuje opóźniony i traci swój właściwy slot, to już wpływ lotniska jako takiego na jego realny czas startu jest raczej nieduży.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama