IATA: Spowolnienie w październiku

12 grudnia 2019 09:00
Stowarzyszenia IATA opublikowało dane ruchu pasażerskiego z całego świata za październik 2019 r. Wartości wskaźników wciąż rosły, choć coraz bardziej widoczne są objawy spowolnienia.
Reklama
W październiku popyt mierzony w RPK wzrósł o 3,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Było to niewielkie spowolnienie w porównaniu z 3,9-proc. wzrostem zanotowanym we wrześniu, ze względu na łagodniejsze wyniki ruchu na rynkach krajowych. Zdolność przewozowa w październiku (mierzona w ASK) wzrosła o 2,2 proc., a współczynnik wykorzystania miejsc wzrósł o 0,9 p.p. do 82 proc., co było rekordową wartością dla października.

- Wzrost ruchu lotniczego jest nadal ograniczony w porównaniu z historycznymi poziomami długoterminowego wzrostu, co odzwierciedla dalsze ograniczanie działalności gospodarczej na niektórych kluczowych rynkach i osłabienie zaufania biznesowego. Jednakże fakt, że ruch rośnie jest pozytywny, a branża nadal wykonuje doskonałą pracę w zakresie maksymalizacji efektywności aktywów, co zostało wykazane w rekordowym wskaźniku wypełniania pokładowego - powiedział Alexandre de Juniac, dyrektor generalny IATA.

W dziesiątym miesiącu roku, międzynarodowy popyt pasażerski wzrósł o 3,2 proc. w porównaniu z październikiem 2018 r., co nie zmieniło się w stosunku do wyników osiągniętych we wrześniu ubiegłego roku. Z wyjątkiem Ameryki Łacińskiej, wszystkie regiony odnotowały wzrosty, na czele z liniami lotniczymi na Bliskim Wschodzie, po raz pierwszy od czerwca 2018 roku. Przepustowość wzrosła o 1,6 proc., a współczynnik wykorzystania miejsc pasażerskich wzrósł o 1,3 p.p. do 81 proc.


Azja i Pacyfik

Październikowy ruch linii lotniczych z regionu Azji i Pacyfiku wzrósł o 3,8 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, nieco poniżej 4 proc. rocznego wzrostu, odnotowanego we wrześniu i znacznie poniżej wzrostu z 2018 r. Głównie z powodu słabszego zaufania biznesowego na wielu kluczowych rynkach, wpływu wojny handlowej między USA a Chinami oraz niedawnych zakłóceń w Hongkongu. Oferowanie wzrosło o 2,7 proc., a współczynnik wypełnienia pokładowego wzrósł o 0,9 p.p. do 79,6 proc.

Europa

Europejscy przewoźnicy odnotowali wzrost popytu w październiku o 2,1 proc. r.d.r., w porównaniu z 3,2 proc. wzrostem we wrześniu. W ujęciu sezonowym ruch lotniczy wykazuje umiarkowaną tendencję wzrostową, pomimo ogólnie słabej koniunktury gospodarczej na niektórych kluczowych rynkach. Zdolność przewozowa wzrosła o 1,3 proc., a współczynnik wykorzystania miejsc wzrósł o 0,7 p.p. do 85,7 proc., co stanowi najwyższy wskaźnik wśród regionów.

Bliski Wschód

Linie lotnicze na Bliskim Wschodzie odnotowały w październiku wzrost ruchu lotniczego o 5,9 proc., co stanowiło gwałtowny przyrost w stosunku do odnotowanej we wrześniu wartości wynoszącej - 1,8 proc. i w ciągu całego roku. Podaż wzrosła o 0,3 proc., a współczynnik wykorzystania miejsc wzrósł o 3,9 p.p. do 73,5 proc.

Ameryka Północna

Przewoźnicy północnoamerykańscy odnotowali w październiku drugi co do wielkości wolumen popytu międzynarodowe - ruch wzrósł o 4,1 proc. w porównaniu z październikiem ubiegłego roku i w dużej mierze odpowiadał rocznemu wzrostowi w wysokości 4,3 proc., który odnotowano we wrześniu. Przyrost ten opiera się na solidnej gospodarce amerykańskiej i niesłabnących wydatkach konsumenckich. Podaż wzrosła o 2 proc., a wskaźnik wykorzystania miejsc wzrósł o 1,6 p.p. do 82,1 proc.

Ameryka Łacińska

Linie lotnicze z Ameryki Łacińskiej odnotowały w październiku spadek popytu o 0,6 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Był to najsłabszy wynik od dziewięciu lat i w porównaniu z dodatnim wzrostem o 0,9 proc. we wrześniu. Pogarszające się warunki gospodarcze oraz rosnące niepokoje społeczne i polityczne w niektórych kluczowych dziedzinach gospodarki regionu prawdopodobnie przyczyniły się do osiągnięcia tych wyników. Łączna zdolność przewozowa spadła o 2,3 proc., a współczynnik wypełniania pokładowego wzrósł o 1,4 p.p. do 81,4 proc.

Afryka

Ruch afrykańskich linii lotniczych wzrósł o 1,8 proc. w październiku, podobnie jak we wrześniu. Spowolnienie gospodarcze w RPA mogło mieć wpływ na niedawny umiarkowany wzrost popytu. Przepustowość wzrosła jednak o 3,6 proc., a współczynnik wykorzystania miejsc pasażerskich spadł o 1,3 p.p. do 69,0 proc.

- Przemysł lotniczy stanął w obliczu poważnych trudności w 2019 r., ale nadal umożliwia globalną łączność, która wspiera handel światowy i lepsze zrozumienie między narodami i kulturami, z czego zdecydowanie możemy skorzystać w większym stopniu, szczególnie w czasach wojen handlowych i napięć geopolitycznych. W przyszłym tygodniu IATA zorganizuje coroczne Światowe Dni Mediów, w których udział wezmą dziennikarze i blogerzy z całego świata. Zaprezentujemy naszą zaktualizowaną prognozę ekonomiczną oraz dogłębnie przyjrzymy się naszym działaniom na rzecz środowiska naturalnego. Z niecierpliwością czekam na możliwość omówienia i przedyskutowania z naszymi kolegami z mediów kluczowych kwestii i inicjatyw dotyczących lotnictwa komercyjnego - powiedział de Juniac.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy