Richard Branson udaremnia sprzedaż Virgin Atlantic

5 grudnia 2019 12:02
1 komentarz
Udziały linii Virgin Atlantic należące do większościowego udziałowca Richarda Bransona nie zostaną sprzedana amerykańskiej Delcie. Transakcja pośrednio doprowadziłaby do przejęcia większościowej kontroli nad przewoźnikiem przez amerykańską linię.
Reklama
Na mocy transakcji udział Bransona spadłby z 51 proc. do 20 proc. Jej początek miał miejsce w 2012 r., kiedy Delta ogłosiła, że zakupi 49 proc. udziałów w brytyjskiej linii. Doprowadziło to do utworzenia przez przewoźnika nowej transatlantyckiej spółki joint venture z Virgin Atlantic, obok istniejącej już JV z grupą Air France-KLM.

Później, w 2017 r., Delta ujawniła plany zakupu 10 proc. udziałów w grupie Air France-KLM, podczas gdy wspomniana grupa zakupi również 31 proc. udziałów w Virgin Atlantic. Dałoby to Delcie pośrednią kontrolę większościową nad Virgin Atlantic, ponieważ jej obecny 49-proc. udział zostałby powiększony o udział Air France-KLM. To posunięcie zostało prawdopodobnie ogłoszone jako próba obejścia przez Deltę międzynarodowych praw własności, które w Wielkiej Brytanii uniemożliwiają zagranicznej spółce posiadanie ponad 49 proc. udziałów w krajowym przedsiębiorstwie.


Zwiększeniu udziałów w Virgin Atlantic towarzyszyło ogłoszenie nowej umowy joint-venture pomiędzy Deltą, Air France-KLM i Virgin Atlantic, która doprowadziłaby do kompleksowej współpracy między trzema tymi liniami w zakresie połączeń transatlantyckich.

Jednakże, gdy nic nie wskazuje, że nowa umowa o współpracy JV zostanie wycofana, Richard Branson, większościowy akcjonariusz Virgin Atlantic, z 51-proc. udziałem, wycofał się z zamiaru sprzedaży swoich akcji.

Branson prawdopodobnie doszedł do wniosku, że sytuacja ekonomiczna i perspektywy przewoźnika uległy poprawie. Linia spodziewa się w najbliższych latach dostaw nowych samolotów, a także sfinalizuje nabycie regionalnego przewoźnika Flybe, który będzie świadczył loty krajowe i międzynarodowe jako Virgin Connect. Stąd też brytyjski przedsiębiorca mógł zdecydować się na zachowanie swojego portfela akcji, co nie zmienia faktu, że przewoźnik wciąż intensywnie będzie współpracować z Deltą.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

gość_c183d 2019-12-05 13:41   
gość_c183d - Profil gość_c183d
Czy to tylko ja sie wkurzam na te 'smoke & mirrors' posuniecia linii lotniczych, ktore przynosza straty (2017 prawie £ 50 mln funtow, w 2018 - £ 27 mln). I nagle te niby 'my w Wielkiej Brytanii mamy najlepsze prawo i regulacje' a pozwalaja jednemu prawie bankrutowi (Virgin) kupic drugiego bankruta (Flybe)... Bo co? Bo jest 'brytyjski' (aka zarejestrowany na British Virgin Islands) i niewazne, ze nie ma kasy i perspektyw? Do tego te 49% udzialow firm zagranicznych w UK... Ale juz jak pol bankrut z UK pozycza pieniadze w UK na 0% zeby sobie kupic firmy lub linie lotnicze w Polsce, Czechach, Bulgarii, Rumunii to jest okay i moze byc wiekszosciowe... Zlodzieje i gangsterzy z UK (tyle ze sa ubrani w garnitury a nie kominarki) moga wszystko...? Podwojne standardy (vide Alitalia i / lub Lufthansa (Germanwings))... A Virgin - ostatnio wycofuje sie z polaczen (South Africa), Hong Kong i inne Disneyland polaczenia nie sa juz tak rentowne bo Anglicy nie maja kasy na jedzenie nie mowiac o podrozach (a to na czym bazowali do tej pory (bo zawsze byli relatywnie biedni do tego na jakim poziomie zyli (najbardziej zadluzone spoleczenstwo na glowe mieszkanca na swiecie - i nie mowie tutaj o dlugu rzadowym (ktory tez jest jesli nie pierwszy to drugi na swiecie) ale o dlugu prywatnym)) czyli kredyt sie konczy (juz matematycznie nie da rady wiecej magiocznych trikow wycisnac z tego 'trupa' zeby wiecej kredytu wzial (a Anglicy lykaja caly kredyt jak delfin rybe bo oni sa 'worth it' (i ktos im zawsze pomoze - tak ich ucza od przedszkola tutaj - zero odpowiedzialnosci za swoje posuniecia)) zobaczymy jak sie Virgin bedzie rozwijal. Przewiduyje stagnacje w najlepszym wypadku...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy