Varadi: Klasa biznes powinna być zakazana

15 listopada 2019 09:00
13 komentarzy
Jozsef Varadi, dyrektor generalny Wizz Aira, odniósł się do trwającej dyskusji na temat odpowiedzialności za emisję szkodliwych substancji do atmosfery w lotnictwie.
Reklama
W wywiadzie udzielonym Bloombergowi Jozsef Varadi komentował ostatnie słowa Carstena Spohra, dyrektora generalnego Grupy Lufthansa, który zarzucał przewoźnikom niskokosztowym, że ci oferując bilety w niskich cenach sztucznie podbijają popyt i przyczyniają się do zwiększonej emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Varadi określił słowa Spohra "bzdurami" i stwierdził, że to nie tani przewoźnicy są odpowiedzialni za negatywny obraz transportu lotniczego w świetle pojawiającej się coraz częściej dyskusji o ekologii, a właśnie przewoźnicy sieciowi, których strategia opiera się na pozyskiwaniu jak największej liczby klientów biznesowych oraz budowaniu silnego modelu przesiadkowego:

- Pasażer biznesowy ma dwa lub trzy razy większy wpływ na środowisko niż pasażer klasy ekonomicznej, co bierze się stąd, że jeśli spojrzymy na model podróży point-to-point, to naturalnie widzimy, że podróżując w tę i z powrotem wykonuje on dwa loty. Tak więc jego wpływ na środowisko będzie co najmniej dwa razy mniejszy niż w przypadku lotu z przesiadką - twierdzi w wywiadzie Varadi.


Dyrektor generalny Wizz Aira podkreśla, że różnica jest tym większa, że tradycyjne linie do obsługi swojej siatki używają znacznie starszych samolotów, które dodatkowo ze względu na większe odstępy między sąsiednimi fotelami, nie wykorzystują w pełni swoich przewozowych możliwości.

W innym wywiadzie - dla TTG Media - Varadi mówi wprost:

- Model przewoźników sieciowych opiera się na przewozie jak największej liczby osób w klasie biznesowej oraz na połączeniach lotniczych, które są nieefektywne i szkodliwe dla środowiska. Należałoby zakazać klasy biznes na wszystkich lotach trwających poniżej pięciu godzin - podsumowuje Varadi.

Emisja dwutlenku węgla w przeliczeniu na pasażerokilometr w przypadku Wizz Aira wynosi około 50 gramów węgla. Dla porównania w przypadku tradycyjnych przewoźników wynik jest znacznie gorszy i wynosi około 90 gramów. Dlatego, według Varadiego, hipokryzją Lufthansy i pozostałych linii z krajów "Starej Unii" jest wzywanie do ograniczenia podróży lotniczych, zwłaszcza w sytuacji gdy mobilność lotnicza mieszkańców krajów CEE jest nieporównywalnie mniejsza niż mieszkańców Europy Zachodniej.


Wypowiedzi dyrektora generalnego Wizza miały miejsce krótko po tym jak przewoźnik ogłosił 30-procentowy wzrost zysku za pierwsze półrocze (374,3 mln euro). Linia w tym czasie przewiozła ponad 22 mln pasażerów (18 proc. więcej niż w pierwszym półroczu 2018 roku) i poprawiła średnie wypełnienie swoich samolotów do 94,6 proc. (wzrost o 1,0 pkt. proc.)

fot. Bartłomiej Morga

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_d3c59 2019-11-18 09:28   
gość_d3c59 - Profil gość_d3c59
Pan Varadi chyba odlecial na inna planete.
gość_9badd 2019-11-16 11:15   
gość_9badd - Profil gość_9badd
gość_ce5d8@: Między Warszawą i Wilnem żadne pociągi nie kursują. Na tej trasie pociąg nie jest alternatywą dla samolotu.
gość_5e3b2 2019-11-15 22:55   
gość_5e3b2 - Profil gość_5e3b2
Ciekawe co bierze pan Varadi, bo widać, ze ma całkiem niezły towar...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy