Air India nie płaci za paliwo. Firmy wstrzymują dostawy

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
28 sierpnia 2019 08:00
Trzech indyjskich dostawców paliwa lotniczego odmówiło na sześciu lotniskach sprzedaży paliwa dla linii Air India ze względu na niezapłacone faktury za wcześniejsze dostawy.
Reklama

Dostawy paliwa zostały wstrzymane na lotniskach w Kochi, Pune, Patna, Ranchi, Vishakhapatnam i Chandigarh. Wierzycielami są firmy Bharat Petroleum, Hindustan Petroleum i Indian Oil, w przypadku tej ostatniej spółki, Air India jest dłużna 700 mln dolarów wraz z odsetkami.

Indyjski przewoźnik zwlekał z płatnościami przez ostatnie sześć miesięcy zasłaniając się możliwym ratunkiem ze strony rządu. Przedsiębiorstwa paliwowe zażądały od przewoźnika spłatę długu do poniedziałku, chyba, że ten przedstawi plan naprawczy.


Mimo wstrzymania dostaw odwołano jedynie jeden rejs, zaś pozostałe były wykonywane przy zmniejszonej ładowności lub z nieplanowanymi technicznymi postojami w celu tankowania. Firma Indian Oil już wcześniej zastrzegała, że możliwe będzie odcięcie linii od dostaw paliwa, ale dzięki interwencji indyjskiego rządu do tego nie doszło.

Jak podaje serwis "ch-aviation", powołując się na informacje ze źródła, przewoźnik nie będzie w stanie spłacić całego długu i zaproponował teraz spłatę 8,4 mln dolarów, co stanowi niewielki procent całego zadłużenia.

Jak wcześniej informowaliśmy, indyjski rząd chce sprzedać przewoźnika, którego łączne zadłużenie wynosi teraz ponad 8 mld dolarów, nabywca kupiłby jednak spółkę z mniejszym, 3 mld długiem, bo rząd zdecydował się na przeniesienie większości zadłużenia do innej spółki celowej.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama