×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Air India na sprzedaż


Indyjski rząd chce sprzedać 100 proc. udziałów w linii Air India. Wcześniejsza oferta sprzedaży 74 proc. udziałów nie spotkała się z zainteresowaniem. Rządowi zależy, aby nowa transakcja zakończyła się do końca roku.


Ponadto zdecydowano, że zadłużenie w wysokości 5 mld dolarów zostanie przeniesione do spółki celowej, co pozwoli na odciążenie firmy. Ulepszona oferta sprzedaży ma zostać udostępniona potencjalnym nabywcom na początku lipca. W ciągu 3 miesięcy zostaną również uaktualnione informacje finansowe spółki. 

Wcześniejsza oferta sprzedaży 74 proc. nie spotkała się z zainteresowaniem, dlatego też rząd postanowił wystawić na sprzedaż całe przedsiębiorstwo. Zgodnie z indyjskim prawem, zagraniczna linia lotnicza może nabyć do 49 proc. udziałów w linii lotniczej z Indii, natomiast inwestor spoza branży może wykupić 100 proc. udziałów. Jednocześnie rząd pozostawił sobie możliwość wyrażenia indywidualnej zgody na wykup 100 proc. przez zagranicznego przewoźnika. 

Air India są w tej chwili dużym obciążeniem dla budżetu z całkowitym długiem sięgającym prawie 8 mld dolarów. Tylko w zeszłym roku obsługa długu kosztowała 500 mln dolarów. Żeby uatrakcyjnić ofertę, rząd zdecydował się na przeniesienie większości zadłużenia do innej spółki, także inwestor przejmujący Air India zostanie z długiem wynoszącym mniej niż 3 mld dolarów. 

Z problemami finansowymi boryka się także indyjski Jet Airways. Mimo że rynek lotniczy w tym kraju rośnie w tempie ok. 20 proc. w skali roku, to przewoźnicy muszą ze sobą agresywnie konkurować, co jak widać ma fatalne skutki. 

fot. mat. prasowe
gość_e7448 - Profil
gość_e7448
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie