Oasis Aviation Group wykupiło aktywa WOW Air

30 lipca 2019 08:20
To amerykańska bizneswoman Michele Ballarin, stojąca za Oasis Aviation Group prawdopodobnie odkupiła wszystkie aktywa z masy upadłościowej WOW Air - donosi islandzka gazeta Viðskiptablaðið. Jednak według źródeł, plany Ballerin wcale nie są wiarygodne.
Reklama
Jak niedawno informowaliśmy, nieznany amerykański inwestor wykupił aktywa upadłej linii WOW Air. Według doniesień za zakupem stoi Michele Ballarin. Islandzka gazeta Morgunblaðið twierdzi, że US Aerospace Associates, również powiązane z Ballarin, nie sfinalizowało jeszcze żadnego zakupu. Jednocześnie w wywiadzie przeprowadzonym z Ballarin, potwierdziła ona swoje plany uruchomienia nowej linii lotniczej z aktywów WOW Aira. Przewoźnik miałby nową, jeszcze nieupublicznioną nazwę, byłaby to islandzka spółka z 49-proc. udziałem kapitału amerykańskiego.

Ballarin odwiedziła Islandię w zeszłym tygodniu i ujawniła, że spotkała się również z przedstawicielami operatora lotniska Isavia i Islandzkiego Urzędu Transportu. Mówi, że zamierza współpracować z Isavią, aby latać do Islandii dwoma samolotami towarowymi, które będą przewozić produkty związane z islandzkim sektorem rybołówstwa.

Na pierwsze dwa lata działalności firmy zabezpieczono 85 mln dolarów z możliwością rozszerzenia tej kwoty do 100 mln dolarów. Ballarin podobno zamierza wykorzystać Southwest Airlines jako modelowy przykład swojego modelu biznesowego. Zamierza wykorzystać trzy airbusy A321, a następnie w ciągu dwóch lat zwiększyć flotę do 10-12 samolotów tego samego lub podobnego typu.

Ponadto plany zakładają, że firma nie będzie organizować transportu pracowników między Reykjavikiem a Keflavikiem, co kiedyś robił WOW Air generując duże koszty. Ponadto dział IT w firmie ma być znacznie mniejszy. Linia w nieznany sposób miałaby także ograniczyć liczbę wniosków o odszkodowania unijne dla pasażerów. Jak zapewnia Ballarin, ma dobre pomysły na poprawę doświadczeń pasażerów na pokładzie samolotu i na lotniskach, co mogłoby służyć ograniczeniu liczby odszkodowań.


Ballarin mówi, że połączenia obsługiwane przez nowe linie lotnicze będą podobne do połączeń WOW Air. Dodatkowo nowy przewoźnik poleci do Waszyngtonu-Dulles, ponieważ tam znajduje się siedziba US Aerospace Associates.

Michele Ballarin jest republikanką i zaangażowaną zwolenniczką Donalda Trumpa. Prywatnie jest zadeklarowaną chrześcijanką, gra na organach oraz posiada dwa stopnie w muzyce kościelnej. Co ciekawe, była także zaangażowana w negocjacje z somalijskimi piratami w sprawie wypuszczenia saudyjskiego tankowca i ukraińskiego statku około dekady temu.

Niektóre głosy na wysokim szczeblu w Islandii mówią, że WOW Air nie potrzebuje ożywienia. W innym raporcie Morgunblaðið, Jón Karl Ólafsson, prezes zarządu Travelco i były dyrektor generalny Icelandair Group mówi, że nie ma potrzeby posiadania więcej niż jednej linii lotniczej na Islandii. Według niego islandzki rynek lotniczy jest zbyt mały, ale jednocześnie konkurencja nigdy nie była większa niż dzisiaj.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy