KLM sfinansuje rozwój koncepcji latającego "V"

10 czerwca 2019 09:16
Dla KLM zrównoważony rozwój w branży przewozów lotniczych jest bardzo ważnym zagadnieniem. Przewoźnik udowodnił to ponownie podczas 75 walnego zgromadzenia IATA w Seulu, gdzie zapowiedział udział w finansowaniu prac badawczych holenderskiego Uniwersytetu Technicznego w Delft.
Reklama
Holenderska uczelnia stworzyła koncepcję innowacyjnego i wysoce ekonomicznego w eksploatacji samolotu nazwanego roboczo Flying-V. Faktycznie maszyna napędzana silnikami odrzutowymi ma mieć kształt litery "V" i cechować się doskonałymi właściwościami aerodynamicznymi.

W niedzielę 2 czerwca tego roku KLM i Uniwersytet Techniczny w Delft podpisały umowę o współpracy w sprawie rozwoju koncepcji szerokokadłubowego samolotu dalekiego zasięgu o futurystycznym wyglądzie w kształcie litery "V", którego kabina pasażerska, ładownia i zbiorniki paliwa w znajdą się niejako w konstrukcji skrzydła. Pierwotnie zaproponowany przez Justusa Benada, studenta Uniwersytetu Technicznego w Berlinie podczas pisania pracy związanej z praktykami w Airbus Hamburg, projekt jest prowadzony teraz przez dr Roelofa Vosa z Delft. Badania, które chce on prowadzić w celu rozwoju nowego, energooszczędnego samolotu będą teraz finansowane przez holenderskiego narodowego przewoźnika.


Według grupy projektowej z Uniwersytetu Technicznego w Delft, aerodynamiczny kształt odrzutowca, w którym wszystkie elementy są umieszczone w skrzydłach samolotu, zmniejszyłby jego wagę, pozwalając mu zaoszczędzić 20 proc. paliwa w porównaniu z dzisiejszymi najbardziej zaawansowanymi samolotami jak choćby airbus A350-900 .

- Latamy samolotami z kadłubem rurowym i klasycznymi skrzydłami już od dziesięcioleci, ale wygląda na to, że konfiguracja ta osiąga plateau pod względem efektywności energetycznej - powiedział Vos w rozmowie z CNN Travel. - Proponowana przez nas nowa konfiguracja zapewnia pewną synergię między kadłubem a skrzydłem. Kadłub aktywnie przyczynia się do wytwarzania siły nośnej samolotu i powoduje mniejszy opór aerodynamiczny. Flying-V miałby taką samą rozpiętość skrzydeł jak A350 wynoszącą 65 m, ale byłby krótszy z długością 55 m. Mimo, że mniejszy niż A350, samolot w kształcie litery V będzie w stanie przewieźć 314 pasażerów w standardowej konfiguracji (A350-900 przewozi 300-350 w typowej konfiguracji 3-klasowej). Rozpiętość skrzydeł konceptu oznacza również, że do obsługi samolotu nie byłyby potrzebne zmiany na lotnisku - kontynuował opis projektu Vos. - Flying-V jest mniejszy niż A350 i ma mniejszą powierzchnię czołową w porównaniu z oferowaną objętością. Rezultatem jest mniejszy opór. Oznacza to w uproszczeniu, że Flying-V potrzebuje mniej paliwa na pokonanie tej samej odległości - zakończył Vos.


W obecnej formie projektu samolot miałby być napędzany przez dwa silniki turbowentylatorowe montowane z tyłu i zasilane klasycznym paliwem lotniczym, ale twórcy koncepcji zamierzają umożliwić wykorzystanie najnowszych innowacyjnych systemów napędu, takich jak na przykład silniki hybrydowe wspomagane prądem elektrycznym. Jesienią z okazji setnej rocznicy powstania linii KLM naukowcy mają zaprezentować latający prototyp swojego nowego samolotu. Zarówno latający model w skali, jak i pełnowymiarowa część wnętrza Flying-V zostaną zaprezentowane podczas KLM Experience Days, wydarzenia mającego odbyć się na lotnisku Schiphol pod Amsterdamem w dniach 3-13 października 2019 roku. Latający prototyp będzie też niebawem testowany przy niskich prędkościach - podczas startu i lądowania.

- Przeprowadziliśmy testy numeryczne i wstępne testy w tunelu aerodynamicznym, ale musimy zrobić ich jeszcze znacznie więcej, zarówno przy dużej jak i niskiej prędkości, aby zademonstrować, że ten samolot jest tak skuteczny, jak sądzimy - dodał Vos.


Instytucje regulacyjne na całym świecie coraz głośniej mówią o potrzebie przyspieszenia redukcji śladu węglowego przemysłu lotniczego, naciskają na wprowadzenie biopaliw, innowacyjnych rozwiązań i rozwój samolotów o mniejszym zużyciu paliwa. Finansując badania Flying-V na Uniwersytecie Technicznym w Delft, KLM dąży do bycia liderem w wysiłkach na rzecz rozwoju bardziej zrównoważonych lotów długodystansowych.

KLM Royal Dutch Airlines jest częścią grupy Air France-KLM, która zgodnie z indeksem zrównoważonego rozwoju Dow Jones Sustainability Index (DJSI) dla linii lotniczych konsekwentnie zaliczana jest do najbardziej zrównoważonych na świecie.

ilustracje: Edwin Wallet, OSO Studio Uniwersytet Techniczny Delft

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy