×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Prezes PAŻP: Polska w centrum przepływu ruchu lotniczego za 5 lat


Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski przewiduje, że w ciągu najbliższych pięciu lat Polska znajdzie się w centrum europejskiego ruchu lotniczego.


- Zeszły rok w Polsce zakończył się 10 procentowym wzrostem ruchu lotniczego. To trzykrotnie wyższe tempo niż na zachodzie Europy - powiedział Janusz Janiszewski, p.o. prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej podczas odbywającego się w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego. - Jeżeli popatrzymy na ostatnie 15 lat wzrostu ruchu lotniczego w polskiej przestrzeni powietrznej oraz w regionie, to w samej Polsce to jest wzrost o ponad 150 procent. Ostatni rok to ponad 46 milionów pasażerów. 2018 r. zakończyliśmy 10 procentowym wzrostem ruchu lotniczego. To trzykrotnie wyższe tempo niż na zachodzie Europy - dodał Janiszewski.


Janiszewski wyjaśnił, że według prognoz międzynarodowego stowarzyszenia przewoźników lotniczych już za 5 lat centrum przepływu ruchu lotniczego znajdzie się nad Polską, według niego jest to dla Polski i naszej przestrzeni powietrznej gigantyczna szansa na rozwój. Prezes dodał też, że ze statystyk PAŻP wyłania się dobry obraz pracy polskich służb ruchu lotniczego.

- Nasze opóźnienia są trzykrotnie mniejsze w stosunku do tego, co jest w Europie. Średnie opóźnienia na jedną operację lotniczą wyniosło w 2018 roku około 7 sekund. To są bardzo niewielkie opóźnienia na tle reszty Europy - chwalił wyniki Janiszewski. - Tak dynamiczny rozwój ruchu lotniczego i infrastruktury lotniczej powoduje, że jako PAŻP musimy być gotowi na te wyzwania. Są one związane z digitalizacją i cyfryzacją tej części transportu lotniczego. Dlatego już dzisiaj staramy się budować takie systemy, które będą pomagać w zarządzaniu ruchem lotniczym i przepływem tego ruchu - dodał.
gość_8af54 - Profil
gość_8af54
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie