×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


JetBlue potwierdza datę odbioru floty airbusów A321LR


Amerykańskie linie JetBlue z siedzibą w Nowym Jorku potwierdziły, że dostawa wszystkich 13 zamówionych airbusów A321LR, które mają służyć do obsługiwania tras przez Ocean Atlantycki, nastąpi w 2021 roku. Przewoźnik zapewnia, że do tego czasu uzyska też wymagany certyfikat ETOPS.


Ogłoszenie przez JetBlue faktu uruchomienia nowych połączeń do Europy od 2021 roku miało miejsce 10 kwietnia. Na razie wiadomo tylko tyle, że samoloty amerykańskiego przewoźnika polecą z hubów na lotnisku Boston Logan International i nowojorskim JFK do co najmniej jednego portu lotniczego w Londynie oraz że będą to właśnie airbusy A321LR w liczbie 13, które zostały wyodrębnione w ramach zamówienia 85 egzemplarzy A321neo.

- Przygotowując się do lotów transatlantyckich zwracamy dużą uwagę na istotny czynnik tych przygotowań jakim jest uzyskanie certyfikatu ETOPS przed uruchomieniem dostaw 13 airbusów A321LR - powiedział Robin Hayes, dyrektor generalny JetBlue na konferencji prasowej z okazji ogłoszeniw yników finansowych za pierwszy kwartał 2019 roku, która odbyła się we wtorek, 23 kwietnia. - Jesteśmy przekonani, że możemy spokojnie wyrobić się z tym projektem do 2021 roku. Równolegle pracujemy nad szczegółami nowej transatlantyckiej usługi, rozkładem i wyborem lotnisk docelowych w Londynie.


Hayes dodał, że nad realizacją programu prowadzącego do uzyskania certyfikatu ETOPS pracuje doświadczony zespół, którego menadżerowie brali udział w podobnych projektach u innych przewoźników w przeszłości. W trakcie wtorkowej konferencji nie zdradzono planów dotyczących częstotliwości połączeń do Londynu, ale biorąc pod uwagę starty z Bostonu i nowego Jorku, potencjalnie jedno lotnisko docelowe oraz 13 zamówionych maszyn, specjaliści szacują, że każda z tych dwóch tras mogłaby być obsługiwana do sześciu razy dziennie, a i tak jeden A321LR byłby w odwodzie gdyby nastąpiły nieprzewidziane okoliczności, opóźnienia lub groźby odwołania rejsów. JetBlue planuje loty trwające od ośmiu do dziewięciu godzin w obu kierunkach, co jest podyktowane niezbyt wysokimi prędkościami, które A321LR osiąga na przelocie.


Linie JetBlue zakomunikowały też, że pierwsze 6 z 72 egzemplarzy airbusów A321neo dotrze do nich jeszcze w tym roku, a maszyna numer 1 pojawi się we flocie na pewno w tym kwartale. Wszystkie te samoloty będą skonfigurowane z przeważającą większością foteli klasy ekonomicznej. Pierwotne plany mówiły o tym, że w 2019 roku do JetBlue trafi 13 sztuk A321neo, ale z uwagi na problemy z łańcuchem dostaw występujące w Airbusie doszło do pewnych przesunięć. Niezależnie jednak od tych opóźnień do 2024 roku amerykański przewoźnik spodziewa się odbioru wszystkich 85 zamówionych maszyn, czyli 72 egzemplarzy A321neo i 13 sztuk A321LR. Dodatkowo dyrektor finansowy linii, Steve Priest, zapewnił, że do końca 2020 roku do floty trafi też pierwszy airbus A220, których zamówiono 60. W latach kolejnych planowane są dostawy sześciu takich maszyn w 2021, ośmiu w 2022, dziewiętnastu w 2023, dwudziestu dwóch w 2024 i czterech w 2025.

fot. mat. prasowegość_1193c - Profil
gość_1193c
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie