×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Singapur: Otwarcie łącznika pomiędzy 3 terminalami lotniska Changi


Singapurskie lotnisko Changi International oddało do użytku nową przestrzeń łączącą terminale 1, 2 i 3. Kompleks ten nazywa się Jewel, co oznacza klejnot. Jest to także zakończenie prac nad rozbudową terminala nr 1, prace nad oboma projektami ruszyły w 2014 roku.


Rozbudowany terminal nr 1 otrzymał większą o 35 proc. halę przylotów, której powierzchnia wynosi teraz 8,5 tys. m.kw., a ponadto zyskał w niej dwie kolejne taśmy bagażowe, co sprawia, że jest ich już w sumie 10. Dzięki temu roczna przepustowość terminala T1 wzrosła o 3 mln. pasażerów. To z kolei winduje roczną przepustowość całego lotniska do robiących wrażenie 85 mln. Również w ramach rozbudowy terminal nr 1 otrzymał w pełni zautomatyzowany system obsługi bagażowej, taki sam jak w pozostałych częściach lotniska. System ten, zapewniony przez duńskiego dostawcę, Vanderlande, oferuje między innymi opcję przechowywania bagażu nadanego z dużym wyprzedzeniem w terminalu nr 1 i w części Jewel.


Choć sam łącznik Jewel nie jest w istocie terminalem to zapewnia możliwość odprawy, w tym właśnie wczesnej odprawy, dzięki czemu pasażerowie będą mogli nadać bagaż i oddać się korzystaniu z atrakcji zapewnianych przez ten kompleks. Na chwilę obecną już 60 proc. linii operujących z singapurskiego lotniska (czyli 26 przewoźników) zdecydowało się na umożliwienie swoim pasażerom nadania bagażu nawet na 24 godziny przed planowanym lotem. Jak powiedział dyrektor ds. zarządzania operacjami lotniskowymi w singapurskim porcie, Jayson Gosh, opcja wczesnej odprawy jest dostępna dla wszystkich linii lotniczych, które operują z terminali 1 i 3, ale na tym etapie nie wszystkie mają opracowane odpowiednie procesy, aby umożliwić pasażerom korzystanie z tego udogodnienia. Jak dodał, ponieważ jednym z założeń Jewel jest również obsługa pasażerów przesiadkowych to taka funkcjonalność podnosi atrakcyjność lotniska Changi jako hubu dla osób podróżujących z przesiadkami.

It hasn't happened unless it's on Instagram. Here's a must-have handy guide to the best photo spots in Jewel @ChangiAirport#JewelThroughMyEyes  Find out more: https://t.co/9moLnzMOt9pic.twitter.com/ekuHmSJbbb

— Changi Airport (@ChangiAirport) April 11, 2019

Jewel 
nie jest w stu procentach własnością operatora singapurskiego lotniska, spółki CAG, a należy też w części do dewelopera Capitaland. Z tego powodu dochody pochodzące z wynajmu powierzchni dla 280 punktów handlowych trafią do wspólnej kasy i zostaną podzielone zgodnie z decyzjami udziałowców i menadżerów obu przedsiębiorstw. CAG zapowiada od razu po zakończonej rozbudowie terminala nr 1 i budowie Jewel rozbudowę terminala nr 2, która rozpocznie się jeszcze w połowie tego roku.

wizualizacja - wikimediagość_6fd1c - Profil
gość_6fd1c
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie