Singapur wciąż najlepszym lotniskiem świata

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
23 marca 2016 18:23
13 komentarzy
Port lotniczy Changi w Singapurze po raz czwarty z rzędu został uznany najlepszym lotniskiem świata przez firmę Skytrax. W oparciu o oceny pasażerów przyznane zostały nagrody "World Airport Awards 2016". Polskie lotniska nie znalazły się w czołowej setce.
Reklama

Pierwsza trójka w konkursie od trzech lat jest taka sama: tytuł najlepszego lotniska świata zdobył Singapur, wyprzedzając port lotniczy Incheon w Seulu i lotnisko w Monachium. Od pierwszego konkursu w 1999 r. Singapur zwyciężał łącznie siedmiokrotnie, lepsze jest lotnisko w Hongkongu, które otrzymało tytuł aż osiem razy. Dwa razy zwyciężał Seul-Incheon, a w pierwszej edycji triumfował Amsterdam.


W tegorocznej edycji plebiscytu na czwarte miejsce z piątego rok temu awansowało lotnisko Tokio-Haneda, które wyprzedziło Hongkong. Na szóste miejsce awansowało lotnisko Centrair w Chubu (obsługujące Nagoję, rok temu na siódmym miejscu), a o jedną pozycję spadł Zurych. Ósmą lokatę utrzymało londyńskie Heathrow. Duże zmiany miały miejsce na kolejnych miejscach - lotnisko w Kansai awansowało na dziewiąte miejsce z 12. rok temu. Największy awans zanotował jednak port lotniczy w Dosze - w tym roku zajął on 10. miejsce, choć rok temu był dopiero 22.

Duży spadek w rankingu zaliczyły lotniska w Amsterdamie (z dziewiątej na 13. pozycję), Pekinie (z 10. na 16.) i Auckland (z 15. na 21.).

Spośród lotnisk europejskich, poza wymienionymi, na wysokich miejscach znalazły się jeszcze: Frankfurt (12.), Helsinki (15.), Kopenhaga (18.), Kolonia-Bonn (19.) i Barcelona (27.).

Lotniska z regionu Europy Środkowo-Wschodniej nie wypadły najlepiej. Najwyżej sklasyfikowany został port lotniczy Moskwa-Domodiedowo (53.). Kolejne miejsca zajęły: Budapeszt (76.), Moskwa-Szeremietiewo (78.) i Praga (93.). Żadne z polskich lotnisk nie znalazło się w czołowej setce rankingu.

Lotnisko Changi w Singapurze zostało też zwycięzcą nagrody w kategorii dla portów lotniczych odprawiających ponad 50 mln pasażerów rocznie. Wśród portów o ruchu od 40 do 50 mln rocznie pierwsze miejsce zdobyło lotnisko Seul-Incheon. W kolejnych kategoriach zwyciężały: Doha (30-40 mln), Zurych (20-30 mln), Centrair Nagoja (10-20 mln), Kapsztad (5-10 mln) i Durban (poniżej 5 mln).

Skytrax nagrodził też lotniska w węższych kategoriach. Triumfatorzy to:
 • najlepsze lotnisko dla tras krajowych: Tokio-Haneda
 • najszybciej poprawiające jakość lotnisko: Hanoi
 • najlepszy terminal: Terminal 5, Londyn-Heathrow
 • najlepsze lotnisko pod względem oferty VIP: Sanya, Chiny
 • najlepszy terminal dla linii niskokosztowych: Terminal 3, Tokio-Narita
 • najlepsza kontrola bezpieczeństwa: Zurych
 • najlepsza kontrola paszportowa: Hongkong
 • najlepsze przesiadki na trasach międzynarodowych: Seul-Incheon
 • najlepsze lotnisko pod względem oferty gastronomicznej: Tokio-Narita
 • najlepszy system odbioru bagażu: Kansai
 • najlepszy hotel lotniskowy: Crowne Plaza Changi, Singapur
 • najlepsza strefa handlowa na lotnisku: Londyn-Heathrow
 • najczystsze lotnisko: Tokio-Haneda
 • najlepsze możliwości rozrywki na lotnisku: Singapur
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
greg0303 2016-04-05 19:25   
greg0303 - Profil greg0303
Najlepszym lotniskiem w Ameryce Północnej został wybrany port lotniczy w Vancouver, a drugie miejsce przypadło lotnisku w Denver.
BA850 2016-03-29 09:07   
BA850 - Profil BA850
Też nie rozumiem, czemu SIN wciąż wygrywa - paskudne lotnisko, denerwująca kontrola bezpieczeństwa przed gatem. Jak kitsune wspomniał - priority boarding nie przestrzegany... I też się spotkałem z tym, że ludzie chwalą Singapore Airlines jako najlepszą linię lotniczą, choć nigdy nią nie lecieli... i Singapore jako najlepsze lotnisko, choć... nigdy tam nie byli :) Dobry PR to podstawa sukcesu ;)
lysypiotr76 2016-03-26 16:35   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
nie psioczcie na WAW Lotnisko ok jest przestronne i w miarę zorganizowane Przesiadki idą sprawnie
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama