WOW Air - koniec islandzkiej telenoweli

28 marca 2019 11:35
9 komentarzy
W ostatnich miesiącach sytuacja w islandzkim WOW Airze zmienia się jak w kalejdoskopie. Przewoźnik rozmawiał z kilkoma inwestorami, lecz z żadnym z nich nie udało mu się dojść do porozumienia. Dziś (28.03) linia zawiesiła wszystkie swoje rejsy.
Reklama

Nieudane przejęcia

Od kilku miesięcy WOW Air uparcie walczył o przetrwanie. W listopadzie 2018 r. Icelandair miał w planach przejąć niskokosztowego przewoźnika. Do przejęcia nie doszło, bo rozmowy zostały przerwane przez Icelandaira.

Następnie linią zainteresował się fundusz Indigo Partners, doświadczony w inwestowaniu w przewoźników działających w modelu niskokosztowym. Strony podpisały nawet ze sobą list inwencyjny, jednak pod koniec marca br. poinformowano, że do inwestycji nie dojdzie.


Niespodziewanie chwilę później linia poinformowała o wznowieniu rozmów z Icelandairem, który miałby podjąć decyzję w ekspresowym tempie - do 25 marca br. Jak się okazało, w ubiegłą niedzielę (24.03) Icelandair ogłosił, że rozmowy zostały zakończone i nie dojdzie do przejęcia.

WOW Air boryka się z dużym zadłużeniem i ograniczonymi zasobami pieniężnymi, kilka dni temu jeden z jego airbusów został zaaresztowany na lotnisku w Montrealu z powodu braku płatności.

Dziś, po nieudanych rozmowach z potencjalnymi inwestorami, zadłużony przewoźnik WOW AIR zaprzestał operacji lotniczych. Islandzka lina lotnicza posiadająca 11 samolotów i istniejąca od 2012 roku został zmuszona do anulowania wszystkich swoich rejsów.

Ostatnia deska ratunku

We wtorek (26.03) WOW Air poinformował, że prowadzi zaawansowane rozmowy z wierzycielami o przekształceniu zadłużenia na udziały w spółce. Ruch ten zaaprobowali obecni udziałowcy przewoźnika. Miał to być kamień milowy na drodze do restrukturyzacji i odzyskania długoterminowej stabilności finansowej.

Znalezienia inwestora, który zgodziłby się na szybkie dokapitalizowanie okazało się niemożliwe zważywszy, że po wnikliwej analizie zarówno Indigo Partners jak i Icelandair wycofali się ze swoich zamiarów.

Icelandair też z problemami

Pogorszenie wyników finansowych, choć nie tak duże jak w przypadku WOW Aira odczuł też Icelandair. Grupa w ubiegłym roku zanotowała stratę netto w wysokości 55,6 mln dolarów amerykańskich w porównaniu z zyskiem netto w wysokości 37,5 mln dolarów w 2017 r. Przychody grupy wzrosły z poziomu 1,42 mld dolarów 2017 r. do 1,51 mld dolarów w 2018 r. Grupa przewiozła 4,6 mln pasażerów, czyli o ok. 0,46 mln więcej niż w 2017 r. Nieznacznie spadło za to wypełnienie pokładowe - z 82,5 proc. do 81 proc.

W ostatnich latach grupa notowała imponujące coroczne wzrosty, teraz jednak będzie musiała poradzić sobie z panującym spowolnieniem na islandzkim rynku. I chociaż przewoźnik szacuje, że uda mu się przewieźć w 2019 r. do 4,6 mln pasażerów, to analitycy są ku temu raczej sceptyczni.


Boom na Islandię się skończył a przyszłe wzrosty będą oscylować w granicach kilku proc. w skali roku. Po bankructwie WOW Aira, grupa Icelandaira może również stracić ze względu na posiadane w portfolio hotele i biura podróży. Niekorzystne dla linii jest także uziemienie pięciu boeingów 737 MAX 8 i 9.

Warto jednak dodać, że islandzka grupa znajduje się na korzystniejszej pozycji, bo nie musi spłacać rat leasingowych za większość swoich samolotów. Na 51 wszystkich samolotów, aż 42 maszyny są jego własnością. Dodatkowo przewoźnik nabył niedawno 51 proc. udziałów w Cabo Verde Airlines (poprzednio TACV) z Wysp Zielonego Przylądka.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_ead43 2019-03-29 14:08   
gość_ead43 - Profil gość_ead43
Tak się kończą próby lotów transatlantyckich małymi samolotami.
gość_dc10f 2019-03-29 11:30   
gość_dc10f - Profil gość_dc10f
trudno w sumie nazwac Wow LCC. Oferowal produkt nie tylko ptp ale takze na jednym bilecie z przesiadka lot z Europy przez Atlantyk i z powrotem. I do tego nikt nie napisal ze, Wow przewozil bardzo dozo cargo.
gość_506a4 2019-03-29 08:10   
gość_506a4 - Profil gość_506a4
Upadek WOW to ratunek dla Norwegiana ;)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy