×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Rzeszów ze zdalną kontrolą lotów?


Polska Agencja Żeglugi Powietrznej prowadzi projekt dotyczący możliwości zdalnego sprawowania kontroli lotów na rzeszowskim lotnisku. Zastąpienie lokalnych kontrolerów przez tych zdalnych jest możliwe choć ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.


Służba kontroli ruchu lotniczego sprawowana zdalnie w żadnym stopniu nie wpłynie negatywnie na użytkowników przestrzeni i wypełni wszystkie funkcje, jakie zapewnia konwencjonalna wieża ruchu lotniczego. Na obecnym etapie prac projektowych prowadzonych w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej nie jest możliwe ostateczne wskazanie lokalizacji, jakie w przyszłości miałyby być obsługiwane z wykorzystaniem tego systemu - wyjaśnia Paweł Łukaszewicz, rzecznik PAŻP cytowany przez "Nowiny24". 

Do uruchomienia zdalnej kontroli lotów wymagana jest odpowiednia infrastruktura telekomunikacyjna i system bezpieczeństwa danych. Rzeszów jest jedną z potencjalnych lokalizacji na implementację tego rozwiązania. PAŻP zakłada uruchomienie systemu na przełomie 2021/2022 po wielomiesięcznych testach przeprowadzonych w różnych warunkach pogodowych. 


Budowa obecnej wieży kontroli lotów rozpoczęła się w 2011 r.w 2013 r. oddano ją do użytku. Inwestorem była Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Budowa i wyposażenie było częścią projektu "Rozwój infrastruktury państwowego organu zarządzania ruchem lotniczym" i było współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Łączna wartość inwestycji wyniosła prawie 20 mln złotych. 

fot. mat. prasowegość_4c7da - Profil
gość_4c7da
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie