Rzeszów ze zdalną kontrolą lotów?

11 marca 2019 09:20
9 komentarzy
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej prowadzi projekt dotyczący możliwości zdalnego sprawowania kontroli lotów na rzeszowskim lotnisku. Zastąpienie lokalnych kontrolerów przez tych zdalnych jest możliwe choć ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.
Reklama
- Służba kontroli ruchu lotniczego sprawowana zdalnie w żadnym stopniu nie wpłynie negatywnie na użytkowników przestrzeni i wypełni wszystkie funkcje, jakie zapewnia konwencjonalna wieża ruchu lotniczego. Na obecnym etapie prac projektowych prowadzonych w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej nie jest możliwe ostateczne wskazanie lokalizacji, jakie w przyszłości miałyby być obsługiwane z wykorzystaniem tego systemu - wyjaśnia Paweł Łukaszewicz, rzecznik PAŻP cytowany przez "Nowiny24".

Do uruchomienia zdalnej kontroli lotów wymagana jest odpowiednia infrastruktura telekomunikacyjna i system bezpieczeństwa danych. Rzeszów jest jedną z potencjalnych lokalizacji na implementację tego rozwiązania. PAŻP zakłada uruchomienie systemu na przełomie 2021/2022 po wielomiesięcznych testach przeprowadzonych w różnych warunkach pogodowych.


Budowa obecnej wieży kontroli lotów rozpoczęła się w 2011 r., w 2013 r. oddano ją do użytku. Inwestorem była Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Budowa i wyposażenie było częścią projektu "Rozwój infrastruktury państwowego organu zarządzania ruchem lotniczym" i było współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Łączna wartość inwestycji wyniosła prawie 20 mln złotych.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_1bc3b 2019-03-12 08:37   
gość_1bc3b - Profil gość_1bc3b
Ja bym się bardzo cieszył jakbyśmy w Lublinie mieli zdalną kontrolę lotów. Natomiast jest to na tyle innowacyjny system, że pewnie trafi on do Rzeszowa a nie Lublina. Lotnisko Londyn City testuje obecnie to rozwiązanie i wszystko wskazuje na to że idea zdalnych wież będzie się rozwijała na lotniskach nie tylko małych. W jednym z ostatnich numerów Airports od the World czytałem artykuł, że LHR czy Dubaj są również zainteresowane wdrożeniem tego bo to może naprawdę podnieść poziom bezpieczeństwa. System jest dość drogi i innowacyjny więc jeżeli wybiorą Lublin to będziemy w czołówce innowacyjnych lotnisk i nie należy traktować tego jako dewaluacja lotniska, ale dla mnie jest to prestiż. Ten system więcej kosztuje niż wybudowanie jakiejś wieży a wiadomo, że PAŻP zaoszczędzi na kontrolerach. A to że bylibyśmy zarządzani z Rzeszowa to ja nie mam z tym problemu. Mają dużą wieżę to przynajmniej będzie na coś wykorzystywana.
gość_fea80 2019-03-11 14:35   
gość_fea80 - Profil gość_fea80
Taaa. Gdzieś dzwonią ale nie wiadomo w którym kościele. Odpowiedź macie tutaj zobacz link
adam1987 2019-03-11 14:09   
adam1987 - Profil adam1987
a w modlinie nie mogli czegoś takiego zrobić? Jakiś czas temu była afera o wierzę kontroli. Już zbudowali nową? zaczęli chociaż?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy