×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Nowa wieża na lotnisku w RzeszowieKontrolerzy ruchu lotniczego na lotnisku w Rzeszowie w sobotę (21.09) września, rozpoczęli pracę na nowej wieży kontroli lotów. Wykonawcą inwestycji była firma Skanska. Nowa wieża kontroli ruchu lotniczego została zbudowana na działce o powierzchni 3604 m2.

Inwestorem nowej wieży jest Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Budowa i wyposażenie nowej rzeszowskiej wieży kontroli ruchu lotniczego jest częścią projektu "Rozwój infrastruktury państwowego organu zarządzania ruchem lotniczym" i jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Łączna wartość inwestycji to prawie 20 mln złotych (19 min 589 tyś 774,97 zł). Nowa inwestycja ma na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa ruchu lotniczego poprzez zapewnienie odpowiednich warunków pracy służb kontroli ruchu lotniczego.

001m

Na koszt inwestycji złożyły się: projekt, prace budowlane i wyposażenie operacyjne i biurowe. Samo wyposażenie stanowisk kontrolerskich w konsole operacyjne, instalacja systemu radiokomunikacyjnego i sprzętu teleinformatycznego oraz sprzętu teletransmisyjnego to koszt ponad 2 mln złotych.
 
W pracy kontrolerów ogromne znaczenie ma zarówno wysokość, na której znajduje się ich stanowisko pracy, jak i położenie samej wieży. Nowa wieża w Jasionce będzie trzykrotnie wyższa od starej. Cały obiekt będzie mierzył 33 m, a poziom operacyjny zaprojektowano na wysokości 27,6 m. nad poziomem terenu.Wieża kontroli ruchu lotniczego powstała tuż obok nowego rzeszowskiego terminalu pasażerskiego oraz kompleksu innych inwestycji infrastrukturalnych realizowanych w Porcie Lotniczym "Rzeszów-Jasionka". Obecnie należą do nich m.in. budowa równoległej drogi kołowania i drogi szybkiego zejścia, budowa hangarów lotniskowych wraz z zapleczem, a także budowa zaplecza technicznego oraz warsztatów dla potrzeb sprzętu lotniskowego.
 
Zadanie inwestycyjne TWR Rzeszów umieszczone zostało w harmonogramie zadań do zrealizowania w ramach Projektu PAŻP o nazwie "Rozwój infrastruktury państwowego organu zarządzania ruchem lotniczym" znajdującego się na liście projektów indywidualnych dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko pod nr POIiŚ 6.3-1.

Fot. Rzeszów Airport, Gazeta Wyborcza
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
gość_0599d - Profil
gość_0599d
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie