×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Raport: Lotnisko Chopina największe w CEE


Główne lotniska w krajach Europy Środkowo-Wschodniej urosły w 2018 r. o średnio 12,46 proc. Najwięcej pasażerów przyjęło warszawskie Lotnisko Chopina, natomiast najwyższy wzrost zanotował port lotniczy w Wilnie.W poniższym raporcie braliśmy pod uwagę jedynie największe lotniska z każdego kraju należącego do Europy Środkowo-Wschodniej, czyli z: Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Słowenii, Chorwacji, Albanii, Czarnogóry, Serbii, Macedonii, Bośni i Hercegowiny oraz z Kosowa.  

Kraje bałtyckie: Wilno liderem wzrostu

3 mln pasażerów obsłużył port lotniczy w Tallinnie. W hubie Nordiki liczba pasażerów wzrosła o 13,6 proc. w stosunku do 2017 r. Nieco więcej pasażerów przyjęło lotnisko w Wilnie - 4,9 mln. Stolica Litwy była jednak liderem wzrostów nie tylko w krajach bałtyckich, ale także w całym zestawieniu. Lotnisko zawdzięcza wysoki wzrost uruchomieniu nowych połączeń i niższej bazie porównawczej ze względu na zamknięcie lotniska na ponad miesiąc w trakcie wakacji w 2017 r. Najwięcej pasażerów zostało odprawionych w Rydze - 7,1 mln. Lotnisko zanotowało wzrost na poziomie 15,7 proc. głównie dzięki dynamicznemu rozwojowi linii airBaltic. 

Lotnisko Chopina na pierwszym miejscu

Stołeczne Lotnisko Chopina ma za sobą rekordowy 2018 r., w którym po raz pierwszy udało mu się odprawić 17,8 mln pasażerów, czyli o 12,7 proc. więcej niż w 2017 r. Największe polskie lotnisko jest tym samym największym portem lotniczym w Europie Środkowo-Wschodniej. Za nim, na drugim miejscu jest Praga, która obsłużyła 16,8 mln pasażerów i zanotowała niższy, bo 9-proc. wzrost. 

Na trzecim miejscu jest Budapeszt, w którym zanotowano 13,5-proc. wzrost i przyjęto 14,8 mln pasażerów. Jest to zasługa w głównej mierze Wizz Aira i polskiego Lotu, który uruchomił m.in. połączenia długodystansowe do Stanów Zjednoczonych. Port lotniczy w Bukareszcie szacunkowo odprawił 13,8 mln pasażerów, czyli o mniej więcej 7,5 proc. więcej. 

Z dużo niższymi wynikami rok zakończył port w Bratysławie - 2,3 mln pasażerów i 18 proc. wzrost. Należy mieć jednak na uwadze dużą bliskość stolicy Słowacji do portu lotniczego w Wiedniu, który w 2018 r. obsłużył 27 mln pasażerów i zanotował prawie 11 proc. wzrost.

Bałkany z Sofią na czele

Największy bułgarski port lotniczy w Sofii obsłużył 6,96 mln pasażerów, co stanowi wzrost o 7,3 proc. w skali roku. W Lublanie odprawiono 1,8 mln pasażerów, czyli o 7,7 proc. więcej niż w 2017 r. W Zagrzebiu z kolei zanotowano podobny wzrost - 7,9 proc., ale liczba pasażerów była dużo wyższa - 3,3 mln. Albańskie lotnisko w Tiranie szacunkowo obsłużyło 2,97 mln pasażerów, czyli o ok. 13 proc. więcej. 

Port lotniczy w Tivacie w Czarnogórze obsłużył najwięcej pasażerów w tym kraju - 1,25 mln i odnotował 10-proc. wzrost. W hubie linii Air Serbia odnotowano 5,7 mln pasażerów. Belgrad przyjął o 5,4 proc. więcej podróżnych niż w 2017 r. Największy port lotniczy Macedonii - Skopje, odprawił szacunkowo 2,16 mln pasażerów, czyli o ok. 15,8 proc. więcej.

Lotnisko w Prisztinie (Kosowo) zanotowało natomiast 9,2-proc. wzrost i obsłużyło w sumie 2,16 mln pasażerów. Położony w Bośni i Hercegowinie port lotniczy Sarajewo zakończył ubiegły rok z wynikiem 1,05 mln pasażerów i tym samym znajduje się on na końcu naszego zestawienia. 

Liderzy nad Warszawą 

Lotnisko Chopina jest liderem w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, ale gdyby rozszerzyć nasze zestawienie o inne pobliskie lotniska, to Okęcie straciłoby palmę pierwszeństwa na rzecz kilku portów. W rejonie krajów bałtyckich niewątpliwie królowałoby Helsinki, z wynikiem 20,8 mln pasażerów i wzrostem o 10,4 proc. Na zachód od Odry zapchane i niewydolne lotnisko Berlin-Tegel obsłużyło 22 mln pasażerów i odnotowało prawie 8-proc. wzrost w skali roku. 

Pod względem wzrostów Okęcie zostało pokonane przez główne lotnisko w Kijowie, które zanotowało prawie 20 proc. wzrost, ale za to przyjęło dużo mniej pasażerów, bo 12,6 mln. Niewątpliwym liderem Europy Środkowej jest Wiedeń, który przyjął 27 mln pasażerów i odnotował imponujący prawie 11 proc. wzrost. 

Niebawem na łamach Pasazer.com ukaże się bardziej szczegółowa analiza wyników przewozowych lotnisk z krajów CEE. 

wykres Piotr Golianek (Pasazer.com)gość_8daef - Profil
gość_8daef
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie