All Nippon testuje autonomiczne autobusy lotniskowe

17 stycznia 2019 10:56
We wtorek (15.01) największe japońskie linie lotnicze, All Nippon Airways (ANA), zakomunikowały, że rozpoczynają drugą fazę testów autonomicznych autobusów na lotnisku Haneda w Tokio.
Reklama
Innowacyjny program rozwoju pojazdów wożących pasażerów bez udziału kierowców jest prowadzony przy udziale takich firm jak Aichi Steel, SB Drive Corp., Advanced Smart Mobility Co., Ltd., NIPPO CORPORATION, and NEC Corporation. Pierwsza faza testów miała miejsce w lutym zeszłego roku we współpracy tylko z SB Drive Corp.

Wspólnie te wszystkie przedsiębiorstwa będą testować autonomiczne autobusy na tokijskim lotnisku od 25 stycznia br. Planowany poziom zaawansowania autonomicznych pojazdów podczas testów to poziom 3, co oznacza, że system pracuje samodzielnie, ale gdy nie jest w stanie odpowiadać w poprawny sposób na otaczającą go rzeczywistość i pozyskiwane z sensorów dane to kierowca podróżujący pojazdem może przejąć nad nim kontrolę. Próby będą prowadzone na wyznaczonym terenie lotniska, na którym znajdują się samoloty oraz pojazdy dostawcze. Jeśli testy wypadną pomyślnie to ANA planuje wprowadzenie autonomicznych autobusów na lotnisku Haneda do 2020 roku.


- W ANA staramy się ciągle rozwijać branżę lotniczą - powiedział Shigeru Hattori, starszy wiceprezes ANA. - Autonomiczne autobusy pomogą nam w optymalizacji ruchu kołowego na lotnisku i wpłyną pozytywnie na wrażenia pasażerów. Dodatkowo poza poprawą wygody autonomiczne pojazdy mają wpłynąć na podniesienie bezpieczeństwa na lotnisku, więc testy będziemy kontynuować tak długo aż upewnimy się, że technologia jest niezawodna - dodał Hattori.


Autonomiczne autobusy będą poruszały się po zaplanowanych wcześniej trasach z wykorzystaniem magnetycznych wskaźników zamontowanych w nawierzchni, które będą stanowiły dla nich odpowiednik torów kolejowych i nie pozwolą na zjechanie z zaprojektowanej ścieżki. Dzięki takiemu rozwiązaniu pokładowe sensory pola magnetycznego wystarczą do nawigowania nawet wtedy gdy system GPS (również wykorzystywany do kontroli pojazdów jako system redundantny) będzie niedostępny.

W trakcie testów sprawdzony zostanie także zaawansowany system zdalnej kontroli pod nazwą "Dispatcher", który ma za zadanie umożliwić operatorowi ciągłe monitorowanie pojazdów i przejęcie kontroli nad nimi w przypadku takiej konieczności. System pracuje w czasie rzeczywistym i pozwala nadzorującemu autobusy pracownikowi na ciągłą kontrolę zarówno ich wnętrza jak i otoczenia.


ANA szczyci się tym, że autonomiczne autobusy to tylko jeden, a przy tym najświeższy, przykład tego jak linia pracuje nad pozostaniem w czołówce podmiotów rozwijających nowe technologie w branży lotniczej i poprawiających standard obsługi pasażerskiej. Poprzez zdjęcie z barków pracowników lotniska Haneda kolejnych obowiązków i optymalizację zadań, ANA planuje stworzyć bardziej wydajny system obsługi klienta i poprawić komfort podróżowania w przyszłości.

Poza testami na tokijskim lotnisku Haneda próby odbędą się również w stołecznym porcie Narita, a także w Sendai i Nagoi na wyspie Honsiu. Tam badania będą prowadzić inne firmy.

fot. ANA, mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy