×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Uzbekistan: Turyści z Polski wjadą bez wiz


Od 1 lutego br. turyści z 45 krajów, w tym z Polski, udający się do Uzbekistanu nie będą musieli przed wyjazdem aplikować o wizę. Na pobyt w kraju zwiedzający będą mieli maksymalnie 30 dni.


Na liście 45 krajów objętych programem 30-dniowego ruchu bezwizowego znalazły się: Andora, Kanada, Islandia, Mongolia, San Marino, Argentyna, Chile, Irlandia, Czarnogóra, Serbia, Australia, Chorwacja, Włochy, Holandia, Słowenia, Austria, Czechy, Łotwa, Nowa Zelandia, Słowacja, Belgia, Dania, Liechtenstein, Norwegia, Hiszpania, Bośnia i Hercegowina, Estonia, Litwa, Polska, Szwecja, Brazylia, Finlandia, Luksemburg, Portugalia, Szwajcaria, Brunei, Grecja, Malta, Cypr, Wielka Brytania, Bułgaria, Węgry, Monako, Rumunia i Watykan. 


Turyści z Francji, Izraela, Indonezji, Japonii, Malezji, Singapuru, Korei Południowej oraz Turcji zostali objęci tym programem już w 2018 r. Natomiast Niemcy uzyskają dostęp nieco wcześniej niż pozostali, bo od 15 stycznia 2019 r. Dzięki złagodzeniu przepisów wizowych Uzbekistan liczby na wzrost liczby zagranicznych turystów. Dzięki wcześniejszym ułatwieniom, liczba zagranicznych odwiedzających wzrosła z 2,6 mln w 2016 r. do 5,3 mln w 2018 r. MSZ Uzbekistanu szacuje, że imponujące wzrosty nastąpią również w tym roku. Kraj planuje rozszerzyć program, tak aby objął w sumie 76 krajów i umożliwiał wielokrotne wjazdy na terytorium państwa.  


Wraz z turystyką rozwija się narodowy przewoźnik Uzbekistan Airways, który w tym roku odbierze dwa airbusy A320 oraz trzy boeingi 787-8 Dreamliner. W 2019 r. linia planuje m.in. zapowiedzieć loty do drugiego po Londynie-Heathrow portu lotniczego w Wielkiej Brytanii. W przeciągu miesiąca zostaną wydane także nowe kategorie wizowe dla pielgrzymów, studentów, nauczycieli akademickich oraz turystów medycznych. Kolejnym udogodnieniem jest wycofanie przepisu, wedle którego w tym samym pokoju hotelowym nie mogły nocować niezamężne pary. Ponadto 1 lutego br. zostanie udostępniony wykaz stref, w których turyści nie będą mogli przebywać, ani których nie będzie można fotografować czy filmować. Wszystkie te strefy mają być wyraźnie oznaczone, tak aby zapobiec nieporozumieniom. 

fot. Unsplash
gość_00223 - Profil
gość_00223
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie