×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


LOT niezadowolony z wyników Nordiki?


Polskie Linie Lotnicze LOT monitorują rozwój estońskiej Nordic Aviation Group ze względu na wyzwania biznesowe i operacyjne, które mogłyby mieć wpływ na dalsze decyzje inwestycyjne - donosi portal "ATW Online". Nordica obawia się, że LOT może zrezygnować z inwestycji.


Nordica to przewoźnik wirtualny założony w 2015 r. po bankructwie Estonian Air. Właśnie w tamtym roku Komisja Europejska nakazała zwrot 85 mln euro pomocy publicznej udzielonej estońskiej linii, co doprowadziło do jej upadłości. Rząd w Tallinie powołał nową, całkowicie państwową spółkę pod nazwą Nordic Aviation Group, która od marca 2016 r. funkcjonuje jako Nordica. W listopadzie 2016 r. estońska linia nawiązała strategiczne partnerstwo z Lotem, którego pierwsze efekty opisywaliśmy w kwietniu br. 


Hannes Saarpuu, dyrektor naczelny Nordiki oświadczył, że rozważane jest odkupienie 49 proc. akcji Regional Jet posiadanych przez LOT. Linia z Tallinna obawia się, że polski przewoźnik niezadowolony z wyników może zrezygnować z inwestycji. Póki co nie nie podjęto żadnej decyzji, a jeżeli faktycznie doszłoby do wykupu akcji to przewoźnicy prawdopodobnie nadal by ze sobą współpracowali. 

W listopadzie br. Nordica ogłosiła plany zamknięcia trzech nierentownych tras z Tallina do Amsterdamu, Oslo i Petersburga.Obecnie flota Nordiki liczy 19 samolotów, z czego 10 stacjonuje w Tallinie. W 2019 r. ta liczba nie powinna ulec zmianie. Od 14 stycznia 2019 r. Nordica będzie obsługiwała osiem bezpośrednich połączeń z Tallinna do Brukseli, Kopenhagi, Kijowa, Monachium, Sztokholmu, Wiednia, Wilna i Warszawy. W pierwszych 10 miesiącach 2018 r. Nordiką podróżowało prawie 600 tys. pasażerów, czyli o ponad 20 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2017 r., który był dla linii rekordowy. Estońska linia przewiozła wtedy ponad 613 tys. pasażerów i odnotowała wzrost w wysokości 63 proc., głównie spowodowany trwającą wtedy prezydencją Estonii w Radzie UE oraz współpracą z Lotem. 

Linia zakończyła ubiegły rok na plusie z zyskiem wynoszącym prawie 900 tys. euro. 

fot. Jacek Bonczek, Anna Zvereva (flickr)
gość_8e4dd - Profil
gość_8e4dd
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie