LOT niezadowolony z wyników Nordiki?

14 grudnia 2018 09:00
1 komentarz
Polskie Linie Lotnicze LOT monitorują rozwój estońskiej Nordic Aviation Group ze względu na wyzwania biznesowe i operacyjne, które mogłyby mieć wpływ na dalsze decyzje inwestycyjne - donosi portal "ATW Online". Nordica obawia się, że LOT może zrezygnować z inwestycji.
Reklama
Nordica to przewoźnik wirtualny założony w 2015 r. po bankructwie Estonian Air. Właśnie w tamtym roku Komisja Europejska nakazała zwrot 85 mln euro pomocy publicznej udzielonej estońskiej linii, co doprowadziło do jej upadłości. Rząd w Tallinie powołał nową, całkowicie państwową spółkę pod nazwą Nordic Aviation Group, która od marca 2016 r. funkcjonuje jako Nordica. W listopadzie 2016 r. estońska linia nawiązała strategiczne partnerstwo z Lotem, którego pierwsze efekty opisywaliśmy w kwietniu br.


Hannes Saarpuu, dyrektor naczelny Nordiki oświadczył, że rozważane jest odkupienie 49 proc. akcji Regional Jet posiadanych przez LOT. Linia z Tallinna obawia się, że polski przewoźnik niezadowolony z wyników może zrezygnować z inwestycji. Póki co nie nie podjęto żadnej decyzji, a jeżeli faktycznie doszłoby do wykupu akcji to przewoźnicy prawdopodobnie nadal by ze sobą współpracowali.

W listopadzie br. Nordica ogłosiła plany zamknięcia trzech nierentownych tras z Tallina do Amsterdamu, Oslo i Petersburga.Obecnie flota Nordiki liczy 19 samolotów, z czego 10 stacjonuje w Tallinie. W 2019 r. ta liczba nie powinna ulec zmianie. Od 14 stycznia 2019 r. Nordica będzie obsługiwała osiem bezpośrednich połączeń z Tallinna do Brukseli, Kopenhagi, Kijowa, Monachium, Sztokholmu, Wiednia, Wilna i Warszawy.



W pierwszych 10 miesiącach 2018 r. Nordiką podróżowało prawie 600 tys. pasażerów, czyli o ponad 20 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2017 r., który był dla linii rekordowy. Estońska linia przewiozła wtedy ponad 613 tys. pasażerów i odnotowała wzrost w wysokości 63 proc., głównie spowodowany trwającą wtedy prezydencją Estonii w Radzie UE oraz współpracą z Lotem.

Linia zakończyła ubiegły rok na plusie z zyskiem wynoszącym prawie 900 tys. euro.

fot. Jacek Bonczek, Anna Zvereva (flickr)

Ostatnie komentarze

gość_732f0 2018-12-15 11:19   
gość_732f0 - Profil gość_732f0
Nordica jako niezależna linia ma małe szanse przetrwania, wyniki finansowe może nie powalają ale należy zwrócić uwagę, że poza zyskiem linia urosła prawie 3 razy. Rozstając się z LOTem straci Miles and More jak i możliwości przesiadkowe, będzie musiała też korzystać ze swojego AOC, straci także spore zniżki jakie LOT posiada na lotniskach.
Reasumując to że Nordica jest na plusie z tak wielką flotą jest zasługą LOTu i jej samej będzie bardzo ciężko mając AirBaltic pod nosem.

Najważniejsze teraz to skupić się na jak najszybszej wymianie samolotów na max 2 typy regionalne by jak najwięcej obniżyć koszty eksploatacji.
Obecnie mamy ATR72, CRJ7, CRJ9 i Q400, E70, E75, E90, E95 i E95bis
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy